Čachticky_hrad_tip_na_vylet_po_slovensku

Krvavou legendou poznačený Čachtický hrad

Známy Čachtický hrad, tak dlho spájaný s grófkou Alžbetou Báthory a legendou o kúpaní sa v krvi mladých slečien, práve dnes otvára tohtoročnú letnú sezónu. A tak ožíva tento príbeh nielen vo filme, ale aj na hrade s akciou „História, ktorá nás spája“ či aspoň v tomto novom článku. Vznik Čachtického hradu siaha až do 13. storočia, kedy slúžil ako obranný hrad. Hrad sa nachádza v Malých Karpatoch a je položený vo výške 375 m n.m.

cachticky_hrad_pri_novom_meste_nad_vahom

Alžbeta Báthory a legenda o jej kúpaní sa v krvi mladých slečien je dodnes zahalená rúškom tajomstva. (V modernej dobe už koluje verzia, že vplyvom miešania členov tej istej rodiny nastala degradácia mozgu, ktorá spôsobila tieto agresívne črty povahy). Tak či onak, práve tento príbeh sa písal na Čachtickom hrade, nachádzajúcom sa na úplnom okraji Malých Karpát. Dokonca aj informačné tabule na hrade by vám vedeli rozprávať o jej uväznení po tom, ako vraj umučila a zavraždila 600 mladých dievčat v rokoch 1575 – 1610. Týrala ich horiacimi sviečkami, rozpáleným železom, pichala ihlicami či polievala studenou vodou na mraze. Pravda či mýtus, grófka väznená v útrobách Čachtického hradu 21.8.1614 aj zomrela. A túto legendu neskôr oživil aj film režiséra Juraja Jakubiska, Báthory. Po roku 1799 ostal hrad vyhorený a opustený. V súčasnosti na ňom prebiehajú opravy.

Čachticky_hrad_tip_na_vylet_po_slovensku-min

Zaujímavosti:

  • S Alžbetou Báthory sa spájajú viaceré legendy. V jednej z nich bola opisovaná ako zbojníčka, ktorá sa o svojich hostí prv hojne postarala a po odchode z hradu ich prezlečenými zbojníkmi nechala okradnúť.
  • Svoj rod posunula aj ďalej ako len do Čachtíc. Za Frantíška Nádašdyho I. sa Alžbeta vydala ako 15 ročná. Svadba sa konala vo Vranove nad Topľou a súčasťou majetkov bol aj hrad Čičva na východe Slovenska. Ten sa stal venom ich dcéry Kataríny, ktorá bola jednou z ich 5 detí.
  • Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že sa hrad spolu so Spišským hradom či hradom Strečno blysol vo filme Dračie srdce.
Čachticky_hrad_tip_na_vylet_po_slovensku

Dostupnosť k Čachtickému hradu:

Čachtický hrad je ľahko dostupný či už autom, autobusom alebo vlakom.

  • My sme šli vlakom do Nového Mesta nad Váhom a odtiaľ autobusom asi 7 km do Čachtíc – zastávka Čachtice, námestie. Z centra obce nasledovalo približne 3 km stúpanie po asfaltovo – lesnej ceste popri zelenej značke až k vstupnej bráne hradu. Trasa je nenáročná a trvá okolo 45 minút.
  • Na hrad vedú aj iné cesty. Napríklad z dediny Višňové, kam by ste sa dostali aj vlakom. Cesta by bola strmejšia.
  • Autom to máte o niečo bližšie, keďže sa neďaleko od hradu nachádza parkovisko. To má len obmedzený počet parkovacích miest a pešiu cestu nahor vám skráti o 25 minút.
pohlad_na_visnove_z_cachtickeho_hradu

Vstupné a otváracie hodiny na hrad Čachtice:

Hrad ponúka aj prehliadky so sprievodcom. My sme sa na ňom ocitli úplne samé, zaplatili symbolické vstupné 1,5 € a kochali sa krásnymi výhľadmi. Jedným z nich bol aj výhľad na samotné Višňové so železničnou traťou.

Bežne je vstupné:

  • Dospelí: 2,5 €
  • Dôchodca, ZŤP, študent: 1,5 €
  • Dieťa 6-15: 1 €
  • A najmenší to majú grátis

Otváracie hodiny sú tak komplikované, že ich nájdete TU.

V okolí sa nachádza:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *