kostol_a_klastor_katarinka
Slovensko

Katarínka – Kostol a Kláštor pri Naháči

Dobrý jesenný výlet nemôže byť nikdy zlý. A dobrým bola aj minulotýždňová túra na Katarínku neďaleko Naháča spojená s návštevou ruín hradu Dobrá voda. Nádherné lesy s jesenným lístím, miesta dýchajúce históriou či slnko predierajúce sa cez oblohu prvých chladných dní.

kostol_a_klastor_katarinka_pri_obci_Nahac
Výhľad na vežu z interiéru kostola

Katarínkou ja nazývaný Kostol a Kláštor sv. Kataríny Alexandrijskej z roku 1618. Ten bol založený na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Nachádza sa v lesoch Malých Karpát neďaleko obcí Naháč a Dechtice, asi 20 km od Trnavy. Je súčasťou prírodnej rezervácie Katarína a spadá do CHNKO Malé Karpaty.

  • Tento rok, rok 2018 sa tiež nesie v duchu osláv 400. výročia založenia kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, grófom Krištofom Erdödym a jeho manželkou Barborou Thurzovou.
  • Jeho obnovená veža bola vyhlásená za Kultúrnu pamiatku roka 2017 aj za Najkrajšie obnovenú pamiatku roka.

Kláštor patril františkánskemu rádu a aj keď bol počas povstaní poškodený, úplne zničenie zapríčinil až r. 1786, odkedy bol opustený a začal pustnúť a chátrať. V súčasnosti z neho ostali len zvyšky jedného krídla kláštornej budovy, 30 metrov vysoká kostolná veža a kostolné bočné múry vysoké 12 metrov, ktoré majú ešte stále nejaké piliere a okná.

kostol_a_klastor_katarinka_pri_obci_Nahac
Stále zachované piliere a okná

Dostupnosť a otváracie hodiny:

  • Autobusom: My sme sa dostali ku Katarínke z Trnavy. Odtiaľ  premával autobus priamo do obce Naháč. V Naháči sa zo zastávky vyberiete smerom k miestnej škole, kde je nutné napojiť sa na lesnú cestu vedúcu ku Katarínke. Odtiaľ je už lesná cestička označená skoro na každom strome modrou turistickou značkou. Ak ju budete nasledovať, po 40 minútach/2 km sa dostanete ku Katarínke. Cesta je úplne ľahko dostupná a zvládne ju naozaj každý. Poväčšine vedie rovno a mierny kopec vás čaká až priamo pred cieľom.
  • Autom: autom nie je Katarínka dostupná. Auto je teda nutné zaparkovať niekde v obci.
kostol_a_klastor_katarinka_pri_obci_Nahac

Otváracie hodiny:

Objekt kostola a kláštora je voľne prístupný nonstop, avšak 30 m vysoká veža kostola slúžiaca ako rozhľadňa je otvorená iba v letnej sezóne od júla do augusta medzi 9:00 a 17:00 hod.

Ak sa už ku Katarínke dostanete, hore sa nachádza niekoľko lavičiek a ohnísk. Preto neváhajte a vezmite si nejakú tú špekačku do vačku. K tomu ešte nejaký igelit na odpadky, ktoré si pekne vezmete so sebou dole a všetci budú spokojní.

Od Katarínky sa môžete dostať až do obce Dobrá voda a navštíviť tam zrúcaninu hrad Dobrá voda avšak o tom až budúci týždeň.

kostol_a_klastor_katarinka_pri_obci_Nahac

Malokarpatská úzkorozchodná lesná železnica:

V areáli sa nachádza aj 200 metrov dlhá Malokarpatská úzkorozchodná lesná železnica. Tá viedla trasou Smolenice – Dobrá Voda. Súčasťou expozície je koľajisko s vozidlami.

kostol_a_klastor_katarinka_pri_obci_Nahac

Obec Naháč, z ktorej sme vyrazili je známa aj tým, že sa v nej nachádza Pamätný dom Juraja Fándlyho, významného bernolákovského spisovateľa. Ten v dedinke pôsobil od 1780-1807. V súčasnosti sa v pamätnom dome nachádza stála expozícia o živote a diele Juraja Fándlyho ako aj druhá expozícia tzv. „Čierna kuchyňa“. Dom nie je otvorený vždy, no dá sa vopred ohlásiť na Obecnom úrade. Vstupné je potom 1,5 €.

kostol_a_klastor_katarinka_pri_obci_Nahac

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *