Kaštieľ_Rusovce_bratislava

Kaštieľ Rusovce

Cestou z Danubiany z minulotýždňového článku sme vystúpili v bratislavskej mestskej časti Rusovce. S úplným nadšením a očakávaniami sme boli zvedavé na kaštieľ, ktorý bolo krásne vidieť už z cesty. O to väčšie sklamanie priniesol fakt, že bol uzatvorený a hrdzavým plechom ohradený. Na druhej strane v človeku jeho schátraná krása so zapojením predstavivosti vyvolávala zaujímavé pocity.

Rusovský kaštieľ bol situovaný v areáli anglického parku, ktorý vôbec ako anglický park nevyzeral. A možno budem v tomto článku príliš negatívna, no takto nechať chátrať krásne pamiatky je úplná hanba.

Kaštieľ_Rusovce_bratislava

Ak si odmyslím všetky negatíva, tak na tejto veľkolepej stavbe ma zaujalo najmä to, že bola úplne symetrická. Pretože práve tak musí vyzerať väčšina mojich fotografií, aby som bola s nimi spokojná. Symetricky. Stavba smerovala do tvaru U s výškovým gradovaním. Mala dve poschodia, okná s lomenými oblúkmi, rovnako formované hlavné vstupy, atikové cimburia, štyri nárožné vežičky a zábradlia terás. Dovnútra sme sa nedostali, no vraj disponuje veľkou halou a točitými schodmi do veží, čo by si ma určite získalo v priebehu prvej sekundy.

Kaštieľ_Rusovce_bratislava

Kaštieľ Rusovce mal romantický nádych, ktorým by na zorganizovanie svadby v tomto priestore zlomil snáď každú ženu. Od roku 1951 ho využíval SĽUK, no už niekoľko desiatok rokov chátra.

Zaujímavosti z histórie kaštieľa Rusovce:

  • Začiatkom 19. storočia ho dal postaviť gróf Emanuel Zichy Ferrari podľa anglických panstiev, pre svoju pôvodom anglickú manželku.
  • Kaštieľ postupne menil svojich majiteľov. Až v roku 1945 ho obsadili Rusi, a to si už viete domyslieť, ako dopadol. Po týždni bol vydrancovaný.
  • Podľa murív sa predpokladá, že na tomto mieste stálo sídlo už skôr. Okolo 13. storočia išlo o Rusovský hrad. Ten bol následne prestavaný. Akú podobu mal tento objekt predtým, to už nikto nezistí.
  • Ide o vyspelý typ kaštieľa s charakteristickými znakmi predmestských kaštieľov a palácov.
Kaštieľ_Rusovce_bratislava

Ako som sa dopočula, kaštieľ Rusovce takto schátrane vyzerá už niekoľko rokov. Mal by prejsť rekonštrukciou za takmer 76 miliónov eur, no podľa vizualizácie dostupnej na internete je mojim skromným názorom, že jednak k nej tak skoro nedôjde, a jednak sa ho oplatí navštíviť teraz, kedy je ako tak krásny a pôvodný. No, teraz ako teraz, do roku 2023 máte ešte čas. Snáď dovtedy nespadne ako domček z karát.

Ak by ste sa rozhodli pre návštevu, vystúpte na zastávke MHD: Kaštieľ Rusovce.

One Response

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *