Kaštieľ_Rusovce_bratislava
Slovensko

Kaštieľ Rusovce

Cestou z Danubiany z minulotýždňového článku sme vystúpili v bratislavskej mestskej časti Rusovce. S úplným nadšením a očakávaniami sme boli zvedavé na kaštieľ, ktorý bolo krásne vidieť už z cesty. O to väčšie sklamanie priniesol fakt, že bol uzatvorený a hrdzavým plechom ohradený. Na druhej strane v človeku jeho schátraná krása so zapojením predstavivosti vyvolávala zaujímavé pocity.

Rusovský kaštieľ bol situovaný v areáli anglického parku, ktorý vôbec ako anglický park nevyzeral. A možno budem v tomto článku príliš negatívna, no takto nechať chátrať krásne pamiatky je úplná hanba.

Kaštieľ_Rusovce_bratislava

Ak si odmyslím všetky negatíva, tak na tejto veľkolepej stavbe ma zaujalo najmä to, že bola úplne symetrická. Pretože práve tak musí vyzerať väčšina mojich fotografií, aby som bola s nimi spokojná. Symetricky. Stavba smerovala do tvaru U s výškovým gradovaním. Mala dve poschodia, okná s lomenými oblúkmi, rovnako formované hlavné vstupy, atikové cimburia, štyri nárožné vežičky a zábradlia terás. Dovnútra sme sa nedostali, no vraj disponuje veľkou halou a točitými schodmi do veží, čo by si ma určite získalo v priebehu prvej sekundy.

Kaštieľ Rusovce mal romantický nádych, ktorým by na zorganizovanie svadby v tomto priestore zlomil snáď každú ženu. Od roku 1951 ho využíval SĽUK, no už niekoľko desiatok rokov chátra.

Kaštieľ_Rusovce_bratislava

ZAUJÍMAVOSTI Z HISTÓRIE KAŠTIEĽA RUSOVCE:

  • Začiatkom 19. storočia ho dal postaviť gróf Emanuel Zichy Ferrari podľa anglických panstiev, pre svoju pôvodom anglickú manželku.
  • Kaštieľ postupne menil svojich majiteľov. Až v roku 1945 ho obsadili Rusi, a to si už viete domyslieť, ako dopadol. Po týždni bol vydrancovaný.
  • Podľa murív sa predpokladá, že na tomto mieste stálo sídlo už skôr. Okolo 13. storočia išlo o Rusovský hrad. Ten bol následne prestavaný. Akú podobu mal tento objekt predtým, to už nikto nezistí.
  • Ide o vyspelý typ kaštieľa s charakteristickými znakmi predmestských kaštieľov a palácov.
Kaštieľ_Rusovce_bratislava

Ako som sa dopočula, kaštieľ Rusovce takto schátrane vyzerá už niekoľko rokov. Mal by prejsť rekonštrukciou za takmer 76 miliónov €, no podľa vizualizácie dostupnej na internete je mojim skromným názorom, že jednak k nej tak skoro nedôjde, a jednak sa ho oplatí navštíviť teraz, kedy je ako tak krásny a pôvodný. No, teraz ako teraz, do roku 2023 máte ešte čas. Snáď dovtedy nespadne ako domček z karát.

Ak by ste sa rozhodli pre návštevu, vystúpte na zastávke MHD: Kaštieľ Rusovce.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *