most_Ponte_Vecchio_Florencia
Taliansko

Kampánia, Kalábria a Toskánsko za 8 dní – časť III.

TALIANSKO III. – TOSKÁNSKO – SIENA, SAN GIMIGNANO, VOLTERRA, FLORENCIA

Posledné tri dni roadtripu sme strávili v Toskánsku. V nádhernom regióne v strede Talianska lákajúcom najmä krásnymi kopcami, vinhradmi, historickými mestečkami, renesančnými umeleckými dielami či skvelým jedlom. Ubytovali sme sa v Palace Hotel Due Ponti, na okraji Sieny.

FLORENCIA

Florencia_Santa_Maria_del_Fiore

Od Sieny to bola už len hodinka autom priamo do Florencie. Tá je nielen hlavným mestom regiónu Toskánska ale najmä známym centrom renesančnej architektúry a domovom diel umelcov ako Michelangelo, Botticelli či Leonardo da Vinci.

Hercules_a_Cacus_socha_florencia
Michelangelo_socha_Davida_florencia

Cestou sme počúvali Pálenicu Borisa Filana a jeho nemalé chváli na umenie, galériu Uffizi a iné majstrovské diela. To vo mne vyvolávalo ešte väčšie očakávania. Ani sama neviem, kde nastala chyba, avšak ani samotná socha Dávida, Brunelleschiho dom a stavby v okolí Piazza del Duomo ma neokúzlili tak, ako most Ponte Vecchio a výhľad na okolité mesto.

Florencia
most Ponte Vecchio a výhľad na okolité mesto

Most Ponte Vecchio je v súčasnosti symbolom obchodu so zlatom. V minulosti patrili tieto obchody skôr mäsiarom, rybárom či garbiarom, ale pre ich nepríjemný zápach boli vysťahovaní zo stredu mesta. Inak tento most je pre Florenciu typický asi tak, ako most Ponte Riatlo pre Benátky a určite sa oplatí ním aspoň prejsť.

Vecerna_Florencia
Florenc
Florencia_artist
maliar_vo_florencii

VOLTERRA

Volterra sa nachádza na hranici provincie Siena. Mesto je situované na kopci, 540 metrov nad morom. Osobne som ho nestihla navštíviť avšak moji spolubojovníci si ho pekne vyšliapali na bicykloch a tak vznikla aj táto fotka. Mesto bolo v minulosti známe najmä ťažbou alabastru a google hlási, že sa v ňom odohrávala aj scéna z Twilight ságy.

Volterra_Toskansko

SAN GIMIGNANO

San_gimignano_Toskansko-min
San_Gimignano_Toskansko
veze_v_San-Gimignane
San_Gimignano_Toskansko

SIENA

Rozlúčkový večer sme si vychutnávali poslednú taliansku večeru, a hlavne krásy večernej Sieny. Siena je zapísaná do Zoznamu UNESCO a má jedinečné čaro pretkané zaujímavou históriou, keďže sa tu už od nepamäti konal konský beh Palio di Siena práve na námestí Piazza del Campo s nezameniteľným tvarom mušle. Konské záprahy sa konajú každoročne 2.júla a 16.augusta. Inak je Siena plná tehlových budov a dlažieb, ale zrak každého okoloidúceho dozaista padne práve na 88 metrov vysokú vežu Torre del Mangia a tehlovú stavbu Palazzo Pubblico. Veru aj sfotiť ju celú dalo celkom zabrať.

Palazzo_Pubblico_Siena

Siena mala svoje čaro aj vďaka oslavám, ktoré sa práve konali. Teda, ulice boli vyzdobené vlajkami a lampami rôznych farieb, ľudia grilovali a pochutnávali si na rôznych dobrotách. My sme len nechápavo kráčali a sledovali. Avšak dôvodom rozmanitosti bolo práve to, že mesto je rozkúskované na 17 mestských častí, Kontrád. Z nich má každá svoje vlastné meno, sídlo, motto, šťastné číslo, spojenca, či dokonca nepriateľa. Všetko však vypukne práve počas pretekov v centre a zároveň neutrálnej zóne.

Siena_vecerne_oslavy
Kotrada_v_Siene
Siena_oslavy

RADY PRI CESTOVANÍ PO TALIANSKU AUTOM:

  • Diaľničné poplatky: V Taliansku sa platí na diaľnici platí celkom vysoké mýto a to tak, že pri vstupe na diaľnicu si vytlačíte lístok a pri výjazde ho vložíte do automatu. Ten vám vypočíta sumu na platenie podľa prejdených kilometrov. Platiť môžete v hotovosti a kartou. Na stránke www.autostrade.it môžete získať online informáciu o výške poplatku za konkrétnu trasu. Výška diaľničného poplatku v tejto krajine je približne 8 eur za prejazd 100 kilometrov diaľníc.
  • Povolená hranica alkoholu v krvi je u vodičov 0,5 promile. Pozor si treba dať aj na rýchlosť. Ak prekročíte rýchlosť o 10 km/h talianski policajti vám môžu vyrubiť pokutu od 41 do 169 eur. Pokuty sú jedny z najvyšších v EÚ.
  • Zohnať ubytovanie nie je cez booking žiaden problém. V každej časti Talianska sme sa zmestili do sumy 20 eur/os./noc.
  • Talianské reštaurácie: Najskôr si treba skontrolovať či na účte je uvedená položka „coperto“ alebo „servizio“. Je to cena za prípravu stolu bezohľadu na to, čo ste si objednali. Je v hodnote od 1-5 eur/osoba . Pokiaľ táto položka na účte figuruje, tringelt sa nedáva. Ak nie, je zvykom nechávať prepitné vo výške okolo 10%.

Tak či onak, práve na tejto dovolenke som zistila ako ma bavia ľudia, fakt bavia. Nie, žeby som sa s nimi chcela rozprávať, skôr sa na nich len rada dívam. Dívať na to, ako si žijú svoje životy nezávisle od vás, ako má každá osoba svoj príbeh a v mysli si ho dotvárať. K tomu to sem tam sledovať aj cez hľadáčik fotoaparátu.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *