Plitvicke_jazera_chorvatsko

Jesenné Plitvické jazerá

Plitvické jazerá sú nepochybne najznámejším parkom v Chorvátsku. Mnohí si jeho návštevu nechávajú na leto, poprípade ju rovno spoja s letnou dovolenkou. Ja, ako veľký “milovník” preplnených atrakcií, by som ich takýmto štýlom nenavštívila nikdy. Tak padla návšteva Plitvických jazier na jeseň. A bol to ten nejlepší nápad. 🙂

Plitvicke_jazera_chorvatsko

Ono aby tu bol aj nejaký všeobecný úvod, tak vám napíšem, že ide o sústavu 16 sladkovodných jazier, ktoré sú prepojené kaskádami a vodopádmi. Každopádne verím, že tie vodopády sú po zime určite mohutnejšie, no aj tie aktuálne mali svoje čaro. Plitvice sú od r. 1979 zaradené medzi svetové dedičstvo UNESCO, avšak označením Národný park sa môžu pochváliť už od r. 1949. Celková plocha národného parku je okolo 295 km² a tak verte tomu, že budete mať celý deň čo robiť.

Plitvicke_jazera_chorvatsko

Plitvické jazerá sú rozdelené na Dolné a Horné jazerá. Do horných patrí 12 jazier (Prošćansko jazero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jazero, Gradinsko jazero, Veliki Burget, Kozjak), dolnú tvoria 4 jazerá (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Tieto jazerá su stupňovito poukladané v rôznych nadmorských výškach. Voda riek ukladala po státisíce rokov travertínové nánosy, ktoré postupom času vytvorili priehrady, prírodné terasy, kaskády a vodopády medzi jednotlivými jazerami.

Plitvicke_jazera_chorvatsko

Na vstup do parku môžete využiť 2 vstupné brány. Entrance 1 a Entrance 2. Práve podľa toho, kde to máte bližšie, si neskôr vyberiete trasu, ktorou chcete Plitvické jazerá prejsť. Keďže ide o veľký komplex, nie všetky trasy sú vhodné pre každého. Park ponúka trasy od najkratších 2-3 hodiny cez 5-6 hodinové, ale taktiež 6-8 hodinové trasy. Súčasťou parku sú aj elektrolode či vláčiky. My sme vchádzali Vstupom 1 a tak bol prvou zastávkou rovno ten najväčší vodopád v Chorvátsku. Ten je vysoký 78 metrov. A zatiaľ čo ostatné vodopády vznikli vodou z Plitvických jazier, tento vytvára potok Plitvica, padajúci z prikrej vápencovej skaly.

Plitvicke_jazera_chorvatsko

Prepraviť sa cez najväčšie jazero Kozjak môžete aj loďou. Cesta trvá 20 minút a plavby sa uskutočňujú každú pol hodinku. Mňa najviac uchvátilo to, že voda je naozaj tyrkysovo modrá a krásne priehľadná. Vo vnútri sme tak často krát videli celé korene a konáre prevrátených stromov. Navyše, práve v tomto období boli nádherne kombinované s pestrofarebnými jesennými listami.

Plitvicke_jazera_chorvatsko

Programy prehliadky parku:

My sme si vybrali Vstup 1, ktorý ponúkal 4 programy (na tabuliach vyznačené zelenou farbou). konkrétne šlo o trasu program K, ktorú sme akosi kombinovali s programom C. A tak sme sa previezli aj loďou, vynechali vlak a výlet ukončili po 8 hodinách. Viac o programoch si môžete pozrieť na oficiálnej stránke.

Plitvicke_jazera_chorvatsko

Vstup do NP Plitvice:

Na vstup môžete využiť 2 vstupy (Rastovača a Hladovina). Pri oboch stoja veľké platené parkoviska. My sme došli na 8 ráno, a tak sme mali ešte na výber. Cena parkovania je 10 kn (1,40 €)/hod. Vstupenky je pre istotu fajn, ak si zakúpite cez internet vopred. Je však nutné zvoliť si presný dátum, čas a vstup, ktorým chcete do parku vojsť. Pri vstupe vám tak už len naskenujú stiahnutý lístok.

Cennik_NP_plitvice

NP je otvorený a dostupný celoročne. Vstupné na rok 2019 vyzeralo nejako takto :). Presné informácie by ste našli na tomto linku. My sme v októbri platili nejakých 100 kún, čo bolo v prepočte do 14 €. Čo myslím, že nie je vôbec veľa. V cene máte v prípade záujmu aj plavbu loďou a jazdu vlakom.

Ubytovanie v Chorvátsku:

Ubytovanie som zháňala 2 dni pred odjazdom. Keďže išlo o mimosezónne obdobie, tak to nebol veľký problém. Ubytovaní sme boli v obci Grabovac, v ktorej bolo domčekov a penziónov habadej. Avšak, niet sa čo čudovať, keďže ide o obec, ktorá je od Plitvických jazier vzdialená len 8-10 km, v závislosti od vstupu do parku, ktorý si vyberiete. Konkrétne šlo o House Osana, kde nás 2 noci pre 2 osoby stáli len 52 eur. V cene sme tak mali parkovanie, wifi, vlastnú kúpeľňu či kanvicu a čaj na ráno. Teda všetko, čo človeku na prenocovanie stačí.

Plitvicke_jazera_chorvatsko

A keďže sme v Chorvátsku strávili celý víkend, tak jeho pokračovanie môžete nájsť v budúco-týždňovom článku 🙂

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *