hrad_hrusov
Slovensko

Hrad Hrušov a kaštieľ vo Veľkých Uherciach

Ktoré hrady a zámky Slovenska patria podľa vás medzi tie naj? My sme sa prednedávnom vybrali spoznávať hrad Hrušov neďaleko Zlatých Moraviec. A ak hľadáte tip na príjemné miesto, ktoré môžete s rodinou počas voľných víkendov navštíviť, tak pre vás mám nový #smelocestuj článok. 🙂 Zároveň tu buďte opatrní, aby ste nestrávili zvyšok dňa na polícii ako my. Ale o tom až na záver. Inak, počuli ste už aj o kaštieli vo Veľkých Uherciach? Aj pár info o ňom nájdete v tomto článku, keďže malá zastávka po ceste vždy padne vhod.

hrad_hrusov
hrad_hrusov

hrad_hrusov_smelocestuj

Zrúcanina hradu Hrušov sa nachádza na strednom vrchole hrebeňa pohoria Tribeč. Je ľahko dostupná a tak je ideálnym spestrením aj pre rodiny s deťmi či so staršími rodinnými príslušníkmi. Okolie hradu je krásne upravené a je naň z každej strany umožnený výhľad. Jediným kazivým detailom, ale to už býva na hradoch zvykom, je lešenie. Na druhej strane môžeme byť radi, že sa o tieto pamiatky niekto stará a renovuje ich.

História hradu:

Výstavbu hradu Hrušov pravdepodobne inicioval Matúš Čák Trenčiansky v období okolo 13. storočia. Pôvodne šlo o malý hrad s pôdorysom 26 x 22 m. Zaujímavosťou je to, že ide o jeden z dvoch hradov, ktoré dal postaviť práve Matúš Čák Trenčiansky. Je to celkom raritou, keďže práve tzv. Pán Váhu a Tatier hrady skôr dobíjal ako staval. Hrad mal slúžiť na stráženie obchodnej cesty spájajúcej Požitavie a Ponitrie.

V 14. – 15. stor. význam hradu vzrástol, a jeho majiteľmi sa striedavo stávali zámožní šľachtici. Hrad sa rokmi rozširoval a rástol až do r. 1662, kedy sa skončila jeho obnova. Zánik hradu podporilo ešte jeho vyrabovanie počas protihabsburského povstania cisárskym vojskom v roku 1708, aby už neslúžil ako útočisko povstalcom a lúpežným rytierom. Odvtedy postupne chátral. Dnes je iba zrúcaninou.

hrad_hrusov_slovensko

Konzervácia hradu začala v r. 1928 – 1930. V súčasnosti sa o zabezpečenie hradu snaží OZ Leustach. S hradom je spojených aj zopár povestí. Jedna z nich je o tom, ako Alžbetu Rákociovú, ktorá vyskočila z hradnej veže, zachránili anjeli. Druhá povesť sa spája s hrušovským zlatým pokladom, ktorý vraj strážia v útrobách hradných pivníc štyri zvieracie bytosti či povesť o stratenom pastierovi, ktorý sa záhadne stratil pri hľadaní pokladu v podzemí hradu.

Hrusovsky_hrad

Ako sa dostať k hradu?

Zrúcanina je veľmi dobre dostupná. Parkovisko sa nachádza pri hlavnej ceste medzi obcami Topoľčianky a Skýcov. Zhruba 2 km pred obcou Skýcov je naň odbočka. Nachádza sa tu taktiež zastávka autobusov. Od parkoviska vedie k hradu mierne stúpajúca asfaltová cesta. Dáte to za 20 minút. Skratku si môžete spraviť, ak by ste sa rozhodli prechádzať strmšou cestou cez les od parkoviska. Tá je označená červenou turistickou značkou a je dlhá cca 1 km.

Hrad_hrusov_smelocestuj
Hrusovsky_hrad

A malé upozornenie na záver. Na parkovisku sa treba mať na pozore a hlavne si v aute nenechávať žiadne veci. My sme hrad navštívili počas pracovného dňa v doobedňajších hodinách, kedy bolo parkovisko prázdne. Napriek tomu sme si auto o 1,5 hodiny po príchode z hradu našli vykradnuté s rozbitým oknom. Tak si viete predstaviť v akom duchu sa niesol zvyšok dňa, keďže sme si ho odsedeli na policajnej stanici. Každopádne, ako som tak potom blúdila internetom ukázalo sa, že toto nebol vôbec prvý podobný prípad a vykrádanie áut je v tejto lokalite celkom bežné. Parkovisko nie je strážené ani kamerou, a tak by ste páchateľa hľadali márne.

Kaštieľ vo Veľkých Uherciach:

Cestou na spomínaný hrad Hrušov sme sa stavili v obci Veľké Uherce. Obec je od hradu Hrušov vzdialená 20 km. Počuli ste o krásnom kaštieli, ktorý ukrýva? Kaštieľ stojí od r. 1622, kedy ho vlastnil šľachtický rod Bakišovcov. Po príchode na toto miesto sme zistili, že je nielen ohradený, ale aj verejnosti neprístupný. V súčasnosti totiž patrí potomkovi posledných šľachtických majiteľov Thonetovcov, ktorí ho vlastnili až do druhej sv. vojny.

Kastiel_velke_uherce
Kaštieľ vo Veľkých Uherciach

Ako je to s dostupnosťou počas iných dní v roku vám povedať neviem, no je ozaj krásny. Cez hradné oplotenie sme ho mohli aspoň vzhliadnuť. Svojím romanticko-neogotickým slohom sa mi extrémne podobal na tento kaštieľ v Rusovciach pri Bratislave o ktorom ste si mohli prečítať v článku TU. Nemyslíte ?

V priestoroch kaštieľa sa pominulé storočia nachádzali internáty či textilné sklady. Obec Veľké Uherce ho neskôr odkúpila a v roku 2004 predala architektovi Flaviovi Thonetovi, ktorý je zároveň priamym potomkom pôvodných vlastníkov. Práve kvôli rekonštrukcii, ktorá v kaštieli prebieha je objekt verejnosti neprístupný. O jeho okolie je však postarané a tak je celkom možné, že kaštieľ o pár rokov naberie nový dych.

Majte krásny zvyšok víkendu!

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *