Hrad_cicva_na_slovensku
Slovensko

Hrad Čičva v rukách Alžbety Báthory

Známa Alžbeta Báthory sa dostala nielen na Čachtický hrad, ale aj na východ. Hrad Čičva by vám o tom vedel rozprávať. Preň bola najznámejšou postavou. V roku 1575 si vzala za manžela Frantíška Nádašdyho. Súčasťou jej vena bol práve tento hrad. V roku 1610 ho do vena dostala Alžbetina dcéra Katarína, ktorá sa vydala za Juraja III. Drugetha z Humenného.

hrad_cicva_v_dialke
Výhľad na hrad z diaľky

Čičva je inak zrúcanina gotického hradu zo 14. storočia stojaca na výbežku Beskydského predhoria, nad obcou Sediská – časť Podčičva. Hrad v minulosti poškodilo najmä posledné Rákócziho povstanie v roku 1711. Nachádza sa v nadmorskej výške 205 m n. m. neďaleko Vranova nad Topľou. V jeho okolí je taktiež vodná nádrž Veľká Domaša. Od roku 1963 patrí medzi kultúrne pamiatky. Vo vlastníctve ho mali okrem rodu Báthory aj rody ako Rozgonyi, Drugeth či Barkóczy.

Ja som bola touto zrúcaninou nadšená. Je úplne veľká, a aj napriek tomu, že tam práve prebieha rekonštrukcia, sa dokážete dostať na dostatočne veľa zákutí.

hrad_cicva_kam_na_vylet

Povesti o hrade Čičva:

  • S hradom bola v minulosti spojená aj „Čičvianska kniha lží a luhárov“. Spolu s menami luhárov sa do nej zapisovali tie najnehoráznejšie klamstvá a nepravdy. Keďže obsahovala historky aj o významných ľuďoch, stala sa dobrou zámienkou na dobitie hradu a ovládnutie jeho panstva. Pozostatkom tejto knihy je vraj každonočné strašenie na hrade, kedy sa schádzajú všetci klamári a luhári, zapísaní v knihe.
  • S hradom sa spája aj legenda o čiernom žrebcovi: Pôvodní miestni obyvatelia tvrdia, že dodnes počas hlbokej noci vídať čierneho žrebca cválajúceho cez alej na hrad Čičva. Tam sa vraj bezhlavo preháňa po ruinách nenachádzajúc svoj pokoj. Má ísť o grófa Barkóczyho. Diabol ho údajne premenil na čierneho žrebca za to, ako sa správal počas svojho života.
hrad_cicva_v_dialke
Pohľad zdola na hrad

Cesta k hradu:

  • Autom: Hrad má parkovisko pod hradným bralom viditeľné rovno z cesty. Pri vstupe naň vás privíta drevené súsočie Cyrila a Metóda. Po zaparkovaní si nezabudnite všimnúť miniatúrnu sošku Frantíška z Asisi vyššie na skale bývalého kameňolomu. Taktiež nejaké tie informačné tabule, ktoré vás pomaly dovedú až k hradu. Cesta trvá pešo tak 10 minút. Počas nej máte aj malé zastávky pri kaplnke Báthory, cintoríne, a taktiež prejdete popri rodinnej hrobke rodiny Barkózy, ktorí boli poslednými majiteľmi hradu. Hrobka je už postavená zo železobetónu. V tejto hrobke sa však nikdy nepochovávalo a pozostalí majú svoje hroby na cintoríne, ktorý ste minuli skôr.
  • Verejnou dopravou: Do obce sa návštevník dostane pohodlne akoukoľvek pravidelnou autobusovou linkou, premávajúcou na trasách Humenné – Vranov – Stropkov – Košice (Prešov). Zastávky autobusov v oboch smeroch sú hneď pod hradným kopcom, odkiaľ je to na hrad cca 10 minút pešo pohodlne po zelenej turistickej značke.
  • Vstup: vstup je voľný, zrúcanina ľahko dostupná
vyhlad_z_hradu_cicva
Výhľad z hradu Čičva

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *