Haluzicka_tiesnava_smelo.sk
Slovensko

Haluzická tiesňava

Pred viac ako 2 rokmi som vám v #smelocestuj článku písala o krásnej zrúcanine neskororománskeho kostolíka, Kostola Všetkých svätých bez strechy, ktorá sa nachádza v obci Haluzice. Haluzice sa nachádzajú v okrese Nové Mesto nad Váhom. V okolí kostola stojí aj rozhľadňa Hájnica a prírodná pamiatka, Haluzická tiesňava. Ta nesie názvy ako Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska. Haluzickú tiesňavu som poznala len z fotografií a pri našej prvej návšteve sme sa k nej nejako nedostali.

Kostol Všetkých svätých

Dnes som o čosi múdrejšia, keďže som ju prednedávnom navštívila už aj ja. Tiesňava je dlhá asi 1 km, široká cca 200 m, hlboká 50 m a môžete ju prejsť okruhom. Tiesňava vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka.

V priebehu rokov sa tu zasadili nové dreviny a kry, ktoré majú nezanedbateľný protierózny účinok, keďže svojim koreňovým systémom spevňujú pôdu a zabraňujú jej rozrušeniu. Navyše tu boli v roku 1926 vysadené popínavé rastliny, napríklad brečtan popínavý či pavinič päťlistý, vďaka ktorým je Haluzická tiesňava ešte o niečo magickejšia. Išlo o projekt hradenia haluzického potoka v rokoch 1926 – 1927, ktorý riešil hĺbkovú eróziu potoka stavbou prehrádzok a stupňov a zároveň zvetrávanie svahov tiesňavy zalesňovaním. Les tak vplýva na tvorbu pôdy, ovplyvňuje jej vlastnosti, chráni pôdu pred veternou a vodnou eróziou, pred zosuvmi a pred obnažovaním materskej horniny.

Tiesňava sa stále prehlbuje. Preto je celkom možné, že o pár rokov bude vyzerať úplne inak. Čo pre bežného turistu nie je tak škodné ako pre domácich, keďže ohrozené môžu byť práve ich domy a zrúcaniny kostola s hradbami. V minulosti sa vďaka týmto procesom do nej zrútilo niekoľko domov pôvodnej osady Halusych (pod týmto názvom sú Haluzice známe už z roku 1398), ako aj časť opevnenia kostola. História hovorí, že na konci 18. storočia stáli po bokoch rokliny dva rady domov a ponad ňu viedla lávka.

Terén okruhu je upravený tak, aby ste ho bez problémov zvládli. V prípade, že bude po daždi sa však môže stať, že vám zablatená pôda trošku okruh skomplikuje. Neprehliadnuteľné sú vysoké stromy obrastené brečtanom. V našom prípade bol grátis aj krásny západ slnka a posledné lúče, ktoré sa predierali pomedzi ne. Ja som bola čarom tiesňavy ohúrená a niet divu, že je od roku 1963 vyhlásená za prírodnú pamiatku so 4. stupňom ochrany. Tiesňava sa rozprestiera na ploche 3,5 ha.

Dostupnosť do obce Haluzice:

Pri prvej návšteve obce sme sa do nej dostali autobusom z Nového mesta nad Váhom. Ten nás vysadil na zastávke Haluzice, rázcestie. odkiaľ sme pokračovali 2,5 km dlhou asfaltovou cestou do dedinky. Inú možnosť počas víkendu non-stop dostupnú nemáte, keďže hore k obci vedie len pár spojov.

Táto druhá návšteva už bola ako sa hovorí, na paničku. Auto sme nechali zaparkované hneď pri vstupe do obce po pravej strane. Miestne “parkovisko” sa s pribúdajúcim množstvom turistov zvajne o niečo zväčšilo. Ide o voľnú plochu pri miestnom lome aj s upozornením na možnosť padania kameňov. 

Na parkovanie je ešte jedna možnosť. Ak sa nenecháte zlákať hneď prvým na zaparkovanie súcim miestom, pri vstupe do Haluzickej tiesňavy voľných miest ešte zopár nájdete.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *