Haluzice_titulna_fotka

Haluzice – obyčajná dedinka s neobyčajným kostolíkom

Mohlo by sa zdať, že zašité dedinky, o ktorých sa tak často nerozpráva, by už nemali čo ponúknuť. Opak je však pravdou. Pekným príkladom je aj dedinka Haluzice. Tá sa nachádza neďaleko Nového mesta nad Váhom v Bošáckej doline. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1398 a aj keď mala v minulosti väčší význam ako dnes, tak sa v nej dokáže turista stále dobre vyšantiť. Medzi zaujímavosti Haluzíc patrí napríklad rozhľadňa Hájnica, Haluzická tiesňava či neskororománsky kostolík bez strechy. S kostolíkom sa spája aj známe meno ako Matúš Čák Trenčiansky.

Rozhľadňa Hájnica:

Hneď na začiatku dedinky sa nachádza označená odbočka z cesty. O možno 1,5 km a po 20 minútach chôdze sa ňou dostanete nenáročným, turisticky označeným chodníčkom k drevenej rozhľadni. Tá je vysoká 7,3 metra. Nazýva sa Hájnica a nachádza sa vo výške 342 m. n. m. Pri dobrom počasí z nej krásne vidíte nielen samotný kostolík a dedinku ale aj hrad Beckov.

Haluzice_vyhliadkova_veza_hajnica

Kostol Všetkých svätých:

Asi najväčšou zaujímavosťou v Haluziciach je zrúcanina neskororománskeho Kostola Všetkých svätých z 13. Storočia. Jeho postavenie sa predpokladá na rok 1240. V minulosti bol jeho súčasťou aj obranný múr so vstupnou vežou a strieľňami. Samotný kostol mal zvonicu a postupom rokov bol najskôr goticky a neskôr aj renesančne upravený. Od roku 1810 kostol prestal slúžiť a bola z neho odvezená aj jediná zachovaná vec z pôvodného interiéru, socha Madony. Tá sa dnes nachádza vo farskom kostole v Beckove.

Haluzice_kostolik
Haluzicky_kostolik

Haluzická Tiesňava:

Na areál v tesnom susedstve kostolíka priamo nadväzuje aj prírodná pamiatka Haluzická tiesňava. Je asi kilometer dlhá, 200 metrov široká a 50 metrov hlboká. K tej sme sa nedostali pre zmenu my. Neviem akým omylom, avšak určite ju zbehnite pozrieť. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka. A stále sa prehlbuje. Aj vďaka tomu sa do nej zrútilo niekoľko domov pôvodnej osady Halusych (pod týmto názvom sú Haluzice známe už z roku 1398), ako aj časť opevnenia kostola.

Haluzice_vyhliadkova_veza_hajnica_vyhlad

Zaujímavosti a dostupnosť:

  • V 19. storočí bola v Haluziciach založená prvá pálenica. Tá dala základ legendárnej Bošáckej slivovici.
  • Obyvatelia sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom, výrobou drevených výrobkou či obchodom s drevom. Najväčší význam malo ovocinárstvo. Sušené ovocie sa vyvážalo do Viedne a Budapešti.
  • Dostupnosť: My sme sa k obci dostali autobusom z Nového mesta nad Váhom. Ten nás vysadil na zastávke Haluzice, rázcestie. Odtiaľ sme pokračovali 2,5 km dlhou asfaltovou cestou do dedinky Haluzice.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *