Frantiskova_huta
Slovensko

Františkova huta

O Orave sme už na www.smelo.sk mali článkov viac ako dosť. Medzi nimi najmä tieto o: 

A tak tieto #smelocestuj tipy na výlet nateraz ukončujem Františkovou hutou. 🙂

Frantiskova_huta

Ide o historickú železiareň, ktorá sa využívala v rokoch 1836 až 1862. Zrúcaninu Františkovej huty dnes spravuje obec Podbiel. Tento železiarsky podnik mal nezastupiteľné miesto v období priemyselnej revolúcie a industrializácie Oravy. Františkovu hutu začali stavať v roku 1819, a jej stavba bola dokončená o 19 rokov neskôr. Po 26 rokoch, v dôsledku krízy a šetrenia na výrobkoch, došlo až k jej zavretiu. V súčasnosti je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Frantiskova_huta

Aj napriek nepriaznivému osudu má táto stavba stále svoje čaro. A tak môžeme obdivovať obvodové múry, vysokú pec, rôzne detaily či haldu železnej rudy, ktorá ostala za budovou. Pri zrúcanine stavby sa naďalej konajú rôzne podujatia. Za starších čias okúzlila aj režiséra Juraja Jakubiska, ktorý v prostredí Františkovej huty nakrútil niekoľko scén z filmov Tisícročná včela (1983) či Nejasná správa o konci sveta (1997).

Frantiskova_huta

Pri mojej návšteve sa tu akurát konala akcia “ Podbieľanská držka a Podbieľanský drevorubač  2019 ”, a tak bol areál na moje prekvapenie úplne plný. Nevýhoda bola v tom, že sme sa na fotenie tohto miesta museli vrátiť znova. Už ste Františkovu hutu navštívili? 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *