Slovensko

Drevený kostol v Tatranskej Javorine

Počas víkendovej návštevy Tatier sa toho dá stihnúť naozaj dosť. My sme si vychutnali bryndzové halušky v Tatranskej Kotline, obišli Štrbské Pleso, navštívili krásnu Dobšinskú ľadovú jaskyňu, plavili sa po jazere Czorsztyn, pozreli si hrad Niedzica a hrad Czorsztyn či navštívili čoraz viac známu Tatranskú Javorinu a kostolík sv. Anny, ktorým sa pýši. A práve o tomto kostolíku bude dnešný tip na výlet.

Drevený kostol v Tatranskej Javorine
Drevený kostol v Tatranskej Javorine

Kostolík dal postaviť v roku 1902 knieža Hohenlohe, jeden z najbohatších šľachticov, ktorý vlastnil časť pozemkov v Tatrách. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu že bol knieža protestantom dal postaviť katolícky kostol. Pri našej návšteve nebol vstup do kostolíka možný, avšak mreže na dverách boli postačujúce k tomu, aby som vám ho mohla takto ukázať. Na počesť kniežaťa je na čestnom mieste v chráme umiestnený erb rodu Hohenlohe.

Tatranská_Kotlina_dreveny_
Interiér kostola v Tatranskej Javorine

Drevený kostolík je postavený v krásnom prostredí malebnej dedinky Tatranská Javorina. Pri jeho obdivovaní sa vám naskytne výhľad na Belianske Tatry. Ako to už býva zvykom, kostolík stojí na kopci spolu s menším cintorínom. Za hľadanie na cintoríne stojí aj samotná hrobka kniežaťa Hohenlohe a jeho manželky. Pozornosť púta taktiež veľká hrobka, hrobka správcu Javoriny Eduarda Kégela, ktorú mu dal na znak úcty a vďaky knieža postaviť. Kégela si vážil natoľko, že mu ako prvému po desiatich rokoch chovu umožnil uloviť zver bez jedinej poľovačky.

Tatranská_Kotlina_dreveny_kostol-5
Výhľad na Belianske Tatry

Už z názvu vyplýva, že patrónkou kostola je sv. Anna, patrónka matiek, vdov, lesných robotníkov, mlynárov či krajčírov. K sv. Anne sa ľudia podľa tradícií modlia za šťastné manželstvo, požehnanie pre deti, šťastný pôrod, za dážď, proti búrke či za nájdenie stratených vecí. Tak sa pri návšteve môžete za tieto veci pomodliť aj vy.

Drevený kostol v Tatranskej Javorine
Drevený kostol v Tatranskej Javorine

V kostole sa konajú pravidelné bohoslužby. Prehliadky sú možné každý štvrtok na objednávku. 🙂

Drevený kostol v Tatranskej Javorine

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *