hrad_dobra_voda_Dechtice

Dobrovodský hrad alias Dobrá Voda pri Dechticiach

Z minulotýždňového článku o Kostole a Kláštore Katarínka pri Naháči sme sa 2 hodinovou lesnou túrou, následnou prechádzkou cez lúku a preskočením potoka presunuli pozrieť zrúcaninu hradu Dobrá voda v neďalekej obci pri Dechticiach. Z nej už síce ostali už iba ruiny v hlbokom lese, no ako súčasť túry či príležitosť na ďalší výlet je to super. Navyše práve na tomto hrade určite nestretnete množstvo turistov a tak vám neostáva nič iné len vychutnávanie si ticha a relaxovanie v lone prírody.

Zrúcanina hradu Dobrá Voda sa nachádza v pohorí Malé Karpaty vo výške 320 m n. m, len cca 30 km od Trnavy. V minulosti šlo o celkom veľký hrad s rozlohou 8 460,7 metrov štvorcových. K palácu sa pripájala ďalšia časť, zakončená kaplnkou na skalnatom výbežku. Ide o strážny hrad z 13 storočia, ktorý počas svojho státia prežil Rákocziho povstanie, zásah bleskom, požiar a taktiež slúžil ako väzenie pre poddaných. Medzi jeho vlastníkmi boli známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund, Stibor zo Stiboríc či rod Országhovcov. Hrad tvorila podlhovastá stavba s palácom po oboch stranách s hranolovými vežami.

hrad_dobra_voda_slovensko

Zaujímavosti:

  • Pôvodne niesol hrad meno Dobrý kameň, neskôr prevzal meno podľa početných vodných prameňoch v jeho okolí.
  • Povesti hovoria, že v okolí hradu straší tajomný rytier, duch hradného pána, ktorého dal kráľ za všetky zločiny uvrhnúť do vlastnej väznice, kde osamotený umrel.
  • Hrad je podľa ľudových povesti prepojený podzemnými chodbami so Smolenickým zámkom. Keď vraj v 18. storočí lúpil zbojník z Jánošíkovej skupiny v okolí Smoleníc, prepadol sa odrazu pod zem, kde narazil na pospájané jaskyne.
  • Osobnosťou obce je Ján Hollý, básnik a spisovateľ, ktorý prežil v obci Dobrá Voda posledných 6 rokov života až do svojej smrti v roku 1849. Je pochovaný na miestnom cintoríne, a v obci pod hradom má od roku 1985 vlastnú Pamätnú izbu na farskom úrade.
hrad_dobra_voda_dechtice

Židovský cintorín pri Dobre Vode

Cestou na hrad po ľavej strane narazíte na židovský cintoín. Ten sa nachádza pod Šibeničným vrchom, kde bolo popravisko (šibenica). Na cintoríne je okolo 27 náhrobkov popísaných v hebrejčine, avšak v dosť dezolátnom stave.

zidovsky_cintoin_hradu_dobra_voda

Zrúcanina hradu, tak ako aj poväčšine iných na Slovensku, bola práve v rekonštrukcii. Rekonštruovalo sa murivo, ktoré je v dezolátnom stave. K tomu je hrad natoľko zničený zo života, že celým objektom už prerastá zeleň a tým z hradu robí čím ďalej tým nenápadnejší, no o to krajší doplnok lesa.

hrad_dobra_voda

Prístup k hradu:

Pešo:

Prístup na hrad je bezproblémový. My sme sa z lesa vynorili na začiatku obce, zašli na jej druhý koniec k miestnemu pohostinstvu a kostolu s malým námestím, odkiaľ už viedla cesta k cintorínu. Po prejdení miestneho cintorína /kde môže byť brána zatvorená, nie však zamknutá/, vás čaká druhý, starší židovský cintorín a nejakých 15 minút chôdze lesným turistickým chodníkom, počas ktorej sa pomaly začnú vynárať múry hradu. Počas tejto cesty sa už len držte červenej značky, ktorá je súčasťou cesty SNP a k cieľu sa dostanete čo nevidieť.

Späť do Trnavy sme už odchádzali od kostola, pri ktorom sa nachádza autobusová zastávka.

Autom:

Auto si môžete zaparkovať pred miestnym kostolom či krčmou.

hrad_dobra_voda

V blízkosti sa nachádza:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *