hrad_dobra_voda_Dechtice
Slovensko

Dobrovodský hrad alias Dobrá Voda pri Dechticiach

Z minulotýždňového článku o Kostole a Kláštore Katarínka pri Naháči sme sa 2 hodinovou lesnou túrou, následnou prechádzkou cez lúku a preskočením potoka presunuli pozrieť zrúcaninu hradu Dobrá voda v neďalekej obci pri Dechticiach. Z nej už síce ostali iba ruiny v hlbokom lese, no ako súčasť túry či príležitosť na ďalší výlet je to super. Navyše práve na tomto hrade určite nestretnete množstvo turistov, a tak vám neostáva nič iné len vychutnávanie si ticha a relaxovanie v lone prírody.

hrad_dobra_voda_dechtice
Zachovalé zvyšky hradu Dobrá Voda

Zrúcanina hradu Dobrá Voda sa nachádza v pohorí Malé Karpaty vo výške 320 m n. m., len cca 30 km od Trnavy. V minulosti šlo o celkom veľký hrad s rozlohou 8 460,7 metrov štvorcových. K palácu sa pripájala ďalšia časť, zakončená kaplnkou na skalnatom výbežku. Ide o strážny hrad z 13. storočia, ktorý počas svojho státia prežil Rákocziho povstanie, zásah bleskom, požiar a taktiež slúžil ako väzenie pre poddaných. Medzi jeho vlastníkmi boli známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, Žigmund, Stibor zo Stiboríc či rod Országhovcov. Hrad tvorila podlhovastá stavba s palácom po oboch stranách s hranolovými vežami.

hrad_dobra_voda

Zaujímavosti:

  • Pôvodne niesol hrad meno Dobrý kameň, neskôr prevzal meno podľa početných vodných prameňoch v jeho okolí.
  • Povesti hovoria, že v okolí hradu straší tajomný rytier, duch hradného pána, ktorého dal kráľ za všetky zločiny uvrhnúť do vlastnej väznice, kde osamotený umrel.
  • Hrad je podľa ľudových povesti prepojený podzemnými chodbami so Smolenickým zámkom. Keď vraj v 18. storočí lúpil zbojník z Jánošíkovej skupiny v okolí Smoleníc, prepadol sa odrazu pod zem, kde narazil na pospájané jaskyne.
  • Osobnosťou obce je Ján Hollý, básnik a spisovateľ, ktorý prežil v obci Dobrá Voda posledných 6 rokov života až do svojej smrti v roku 1849. Je pochovaný na miestnom cintoríne, a v obci pod hradom má od roku 1985 vlastnú Pamätnú izbu na farskom úrade.
hrad_dobra_voda_slovensko

Židovský cintorín

Cestou na hrad po ľavej strane narazíte na židovský cintorín. Ten sa nachádza pod Šibeničným vrchom, kde bolo popravisko (šibenica). Na cintoríne je okolo 27 náhrobkov popísaných v hebrejčine, avšak v dosť dezolátnom stave.

Zrúcanina hradu bola práve v rekonštrukcii. Rekonštruovalo sa murivo, ktoré je v dezolátnom stave. K tomu je hrad natoľko zničený životom, že celým objektom už prerastá zeleň a tým z hradu robí čím ďalej tým nenápadnejší, no o to krajší doplnok lesa.

zidovsky_cintoin_hradu_dobra_voda
Židovský cintorín cestou na hrad

Prístup k hradu Dobrá Voda

Pešo: Prístup na hrad je bezproblémový. My sme sa z lesa vynorili na začiatku obce, zašli na jej druhý koniec k miestnemu pohostinstvu a kostolu s malým námestím, odkiaľ už viedla cesta k cintorínu. Po prejdení miestneho cintorína /kde môže byť brána zatvorená, nie však zamknutá/, vás čaká druhý, starší židovský cintorín a nejakých 15 minút chôdze lesným turistickým chodníkom, počas ktorej sa pomaly začnú vynárať múry hradu. Počas tejto cesty sa už len držte červenej značky, ktorá je súčasťou cesty SNP a k cieľu sa dostanete čo nevidieť. Späť do Trnavy sme už odchádzali od kostola, pri ktorom sa nachádza autobusová zastávka.

Autom: Auto si môžete zaparkovať pred miestnym kostolom či krčmou.

hrad_dobra_voda

V blizkosti sa nachádza:

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *