Kastiel_v_spisskom_hrhove

Dedinka roku 2015. Aj takéto ocenenie si nesie Spišský Hrhov

Cestou do Telgártu, z minulého článku, sme sa stavili aj v obci Spišský Hrhov, nachádzajúcej sa na hranici Levočských vrchov a Hornádskej kotliny. Aj napriek tomu, že dedinka nie je až tak známa, získala ocenenie Dedinka roku 2015 a niet sa čo čudovať. Spišský Hrhov mal viac zaujímavosti ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1243 a v dedine žili celkom šikovní ľudia. Tí sa venovali najmä košikárstvu, mlynárstvu, kováčstvu, kožiarstvu či výrobe zvonov. Od čias veľkej Moravy sa v dedinke pestoval a spracovával ľan.

Neobarokový kaštiel s historickým chráneným parkom

Aj keď kaštieľ nieje v až tak lichotivom stave, bol krásny, a najmä slúži ako reedukačné centrum pre mládež, a tak aspoň neostal opustený chátrať ako iné. Čaro miesta dotváral aj park s fontánou. Kaštielik bol postavený medzi rokmi 1893-1895. Počas plynúcich rokov mal viacero majiteľov, avšak od roku 1945 slúžil ako detský domov, neskôr detský výchovný ústav a v súčasnosti, ako sme už spomínali, je funkčným reedukačným centrom pre mládež. Taktiež patrí medzi kultúrne pamiatky.

Kaštieľ je trojpodlažný v novobarokovom slohu s klasickými prvkami. Jeho honosná fasáda smeruje k priestrannému parku s veľkou fontánou. Tá bola v súčasnosti vypustená. K hlavnému vchodu vedie elegantné schodište, ktoré je síce dosť poznačené zubom času, no aj tak dýcha históriou. Strecha kaštieľa má tvar polgule. Zaujímavosťou kaštieľa je veža. Tá má hodiny na 4 strany a zvon z r. 1895. Na veži sa taktiež nachádza železný kohút točiaci sa podľa vetra. Hodiny sú aj dnes funkčné a presné. Zaujímavosťou tiež je, že hodiny každú štvrť hodinu odbijú. Jedenkrát na štvrťhodinu, dvakrát na polhodiny, trikrát na trištvrte hodiny a štyrikrát na celú hodinu. Väčším zvonom odbijú toľkokrát, koľko je práve hodín. To znamená: 396-krát zaznie zvon za jeden deň, 134 685-krát zaznie zvon za rok, 13 468 500-krát za sto rokov. Súčasťou kaštieľa je aj kaplnka sv. Anny.

 

SPissky_hrhov_kastiel-7-min

Zaujímavosťou obce je aj park. Ten v Spišshom Hrhove patrí medzi 5 najväčších a najzachovanejších parkov východného Slovenska. Má rozlohu 17 ha a nachádza sa v ňom viacero vzácnych stromov. Medzi nimi aj jeden najvzácnejší, ktorého koruna vám zabezpečí večnú lásku ak pobozkáte svojho partnera práve pod ním. Aby tento zázrak fungoval, musí párik nájsť tento strom sám a bez pomoci.

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala obcou Červená armáda,ktorá násilím vnikla do kaštieľa a spustila vlnu rabovania. Preto sa z pôvodných interiérov a zariadenia zachovalo len veľmi málo. V pôvodnej vstupnej hale sú však dodnes originálne obrazy maľované na stenu s pridaným rámom. Štyri z týchto obrazov predstavujú významné obdobie života človeka: detstvo, mladosť, dospelosť a starobu. Nad dverami sú symboly štyroch ročných období a vo výklenkoch lunet charakteristické symboly 12 mesiacov v roku. Všetko toto symbolizuje kalendár. Ba čo viac, v kaštieli je 52 dverí a iste bolo aj 365 okien.  Zdroj: https://www.spisskyhrhov.info

spissky_hrhov_kastiel

Katolícky kostol sv. Šimona a Júdu

Ďalšou z dominánt obce je aj ranogotický kostol so zaujímavou renesančnou vežou, ktorá vás zláka už pri prechádzke obcou. Pôvodne dvojloďový drevený chrám sa požiarom v roku 1708 zmenil na jednoloďový, 24 m dlhý. Po požiari sa zmenila aj veža. Tú už neobnovili v pôvodnej gotickej podobe, ale v slohu spišskej renesancie. Zvony na veži sú z rokov 1686, 1707 a 1932. Na ľavej strane od kostola je krypta pre kňazov a významných členov rodiny Gorgeovej.

kostol_v_spisskom_hrhove

Historický kamenný most:

Je jedným z mála zachovaných historických mostov na Spiši. Tento kamenný oblúkový most je technickou pamiatkou postavenou v 16. storočí. Zaujímavosťou je, že bol súčasťou pôvodnej historickej cesty z východu na západ, ktorá spájala Atlantický oceán s Moskvou. Súčasnú podobu získal vďaka prestavbe na začiatku 19. storočia. Jeho celková dĺžka je 40 metrov s 10 m šírkou. Hoci bol postavený v období, kedy rátal len so zaťažením konskými povozmi, je dnes využívaný aj ťažkými automobilmi a poľnohospodárskymi mechanizmami.

 

Dostupnosť a prístup:

Obec sa nachádza v okrese Levoča na ceste medzi mestom Levoča a Spišským Podhradím. Aj keď do obce nevedie vlakové spojenie, autobusmi sa tam hravo dostanete. My sme sa na návštevu vybrali autom, a teda zaparkovať sa dalo rovno pri Obecnom úrade. Dedinka je maličká a kaštielik v nej nájdete rovno za vyšším kamenným múrom. Je voľne dostupný a jeho brány sú otvorené vždy.

V okolí sa nachádza:

  • Spišský hrad ( 7,7 km )
  • Spišská kapitula ( 8,1 km )
  • Levoča ( 6,8 km )

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *