Most_25_apríla

Čo vidieť v Lisabone? Tie najkrajšie miesta, ktoré musíte vidieť. – časť III.

Posledný lisabonský deň sme sa rozhodli obehať pamiatky a krásne miesta popri mori. Počasie sa umúdrilo, tak bol dokonalý deň na celodennú poznávaciu prechádzku. Slnečných 15°C bolo práve vhodných nielen pre nás turistov, aj pre pre športových nadšencov, bežcov, cyklistov a malých jachtárov, ktorí sa plavili popod most.

Lisabon_most_25_aprila

Obhliadku sme začali od najvzdialenejšieho miesta. Zelenou linkou metra sme sa dostali na konečnú zastávku Cais do Sodré a odtiaľ vlakom na zastávku Belém. Práve to bol náš začiatočný bod, ktorý nás prv doviedol k pamätníku Monument to the Overseas Combatants.

Padrão dos Descobrimentos

Padrão dos Descobrimentos

Monument to the Overseas Combatants

Ide o pamätník všetkým portugalským bojovníkom, ktorí padli v zámorskej vojne, portugalskej koloniálnej vojny. Pripomína všetkých ľudí, ktorí boli zapojení do vojen v ktorých sa Portugalsko zúčastnilo v zámorí. Pamätník je v celku jednoduchý a okrem nadpisov ho obklopujú mená padlých. Životy stratilo viac ako 9 000 portugalských vojakov. Pred ním stojí stráž, ktorá má z času na čas výmenu. Pamätník bol postavený v r. 1994 a nad večným plameňom sa nachádzajú body v ktorých sa stĺpy stretávajú.

Lisabon_Monument_to_the_Overseas_Combatants

Monument to the Overseas Combatants

Veža Belém Tower

Druhou zastávkou bol Belém Tower. Stavba sa skladá z bašty a štvor metrovej veže s výškou 30 m. Pôvodne šlo o obrannú vežu. Tá sa neskôr zmenila na maják pre moreplavcov. O pár krokov ďalej už vidieť pamätník Padrão dos Descobrimentos, ktorý je na foto vyššie.

Lisabon_tower_de_belem

Veža Belém Tower

MAAT

Cestou naďabíte na Múzeum umenia, architektúry a technológie zvané MAAT, ktoré vďaka jeho architektúre určite neprehliadnete. Futuristická budova je masívne vyzerajúca a je umiestnená vedľa starej priemyselnej elektrárne. Schodami sa dostanete aj na jej strechu, odkiaľ budete mať krásny výhľad na Most 25. apríla.

Lisabon_MATT

MAAT-Múzeum umenia, architektúry a technológie

Lisabonský Golden Gate Bridge

Mňa najviac ohúrilo miesto, ktoré sa podobá San Franciscu a jeho Golden Gate Bridge. Lisabon z jednej strany obmýva Atlantický oceán, zo strany druhej rieka Tejo, ktorá sa doň vlieva. A tak rieku pretína najdlhší most Európy, most známeho moreplavcu Vasca de Gamu. Ten ma niečo cez 17 km. My sme sa rozhodli navštíviť druhý najznámejší most Lisabonu a to Most 25. apríla, ktorý sa podobá práve tomu v San Franciscu. A to nielen svojou červenou farbou, ale aj tvarom a mohutnosťou. Dôvodom je rovnaká firma, ktorá sa na stavbe podieľala. Ide tiež o dvojposchodový most. Na jednom poschodí premávajú automobily so 6 jazdnými pruhmi, na poschodí druhom vedie železničná trať. Pre mňa bol výhľad na tento most jedným z najkrajších výhľadov v Lisabone.

Smelo.sk

Lisabonský Most 25. apríla

Socha Ježiša Krista zvaná Cristo-Rei

Na druhej strane tohto mostu sa nachádza ďalšia atrakcia podobná inej krajine. Ide o sochu Krista, Christo-Rei spájanú s mestom Rio de Janeiro v Brazílií. Alebo aj s našou sochou Krista na Orave, o ktorej som vám písala v tomto oravskom článku. Socha má podobu Ježiša Krista s otvorenou náručou. Socha má podstavec vysoký 75 m, na ktorom stojí samotný Ježiš vo veľkosti 28 m. Pre nás bola nedohľadne a tak si ju môžete pozrieť len vzdialenú na tejto fotografií.

Christo_rei_lisbon

Socha Cristo Rei v pozadi

Hipsterský LX Factory

Poslednú zastávku cesty popri pobreží si môžete dať v LX Factory vo štvrti Alcantara. Toto miesto bolo bývalou továrňou, ktorá sa časom zmenila na hipsterskú časť s blšákmi, street food jedlom či miestom miestnych umelcov. My sme sa nechali pohltiť touto štvrťou tiež, a tak sme skončili na miestnom kuracom burgery s čipsami. A chutili výborne.

LX_Factory
LX_Factory

Ružová ulica

Poslednou zastávkou pred odletom späť na Slovensko bola ružová ulica The Pink street. Nejde o nič výnimočné, no ak máte chvíľu čas na túlanie sa, môžete sa zastaviť.

Pink_street_lisabon

Ružová ulica

Čo som v Lisabone nestihla vidieť:

  • Ak sa do Lisabonu vyberiete, skúste sa previezť električkou č. 28. Ide o historickú drevenú električku, ktorú odporúča každý sprievodca Lisabonom.
  • Lisabonské oceanárium ktoré je najväčšie v Európe.
  • Katedrálu Sé, o ktorej som ja nevedela. No teraz ju vídavam na väčšine lisabonských fotografiách.
LX_factory

Kníhkupectvo v štvrti LX Factory

Ak budete mať príležitosť, určite Lisabon navštívte. Množstvo pamiatok, rôzne národnosti,  jednoduchá orientácia a doprava, ale najmä pokoj, ktorý tam nájdete. Narozdiel od iných hlavných miest som mala práve v Lisabone pocit, že sa ľudia nikam neponáhľajú.

Prvé dve lisabonské články nájdete nižšie 🙂

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *