co_vidiet_v_Komárne_

Čo vidieť v Komárne či spôsob, ako nájsť celú Európu na jednom mieste

Komárno som sa chystala navštíviť už dlhšie. Konkrétne som sa tešila na známe Nádvorie Európy. Navyše, pri googlení sa našli aj ďalšie miesta, ktoré v tomto meste nemožno vynechať. Tak sa stal z návštevy Komárna párhodinový výlet z ktorého vám prinášam tipy na miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Komárno leží na sútoku Dunaja a Váhu, a patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku. Vďaka tomu má aj bohatú históriu. Dlhú históriu skrývajú vyhľadávané komárňanské lodenice. Tie boli najväčším výrobcom riečno-námorných lodí v strednej Európe.

Nádvorie Európy

Najväčším lákadlom pre mňa, ako aj pre mnohých turistov, je Nádvorie Európy. Ide o malé štvorcové nádvorie tvorené budovami, ktoré svojimi prvkami architektúry znázorňujú viac ako 40 krajín Európy. Námestie bolo vybudované v období blížiaceho sa vstupu Slovenska do Európskej únie. Vraj mali byť nad dverami každej budovy umiestnené štítky, ktoré hovoria o štáte pre ktorý je daná architektúra typická. Mne sa tieto štítky nikde nepodarilo nájsť, a tak si nie som celkom istá, či sa tam niekedy opäť vrátia.

co_vidiet_v_Komárne_Nadvorie_europy

Nádvorie Európy v Komárne

Každopádne, na Nádvorí Európy  uvidíte architektúru štátov ako Taliansko, Transylvánia, Vatikán, Wales či Španielsko. V strede nádvoria je umiestnená fontána zvaná Milénium, ktorú obklopujú sochy patrónov Európy. Na nádvorie sa môžete dostať tromi bránami: Brána sv. Štefana, Brána Bélu IV. a Brána Márie Terézie. A tak môžete na ploche 6 500 m² navštíviť takmer celú Európu. 🙂

Návorie_europy_v-Komarne

Návorie Európy

Stará a Nová Pevnosť v Komárne

Známa je národná kultúrna pamiatka “Pevnosť”. Už od vstupu do mesta vás navigačné tabule budú navigovať práve k nej. Tento objekt je súčasťou najrozsiahlejšieho pevnostného systému v strednej Európe, ktorý sa rozkladá na území Slovenska a Maďarska. Vonkajší obvod celého systému vrátane pevnosti v Maďarsku je 15,5 km. Pevnosť je tvorená Starou pevnosťou a Novou pevnosťou, ktorú vybudovali v 17. storočí. Ja som sa rozhodla navštíviť túto pevnosť v nevhodné ročné obdobie a deň v týždni, a tak bola pevnosť uzatvorená. Prehliadku je možné absolvovať len so sprievodcom. Preto je pred návštevou vhodné preštudovať si otváracie hodiny Pevnosti v Komárne TU.

co_vidiet_v_Komárne_

Vstupná brána do pevnosti

Alžbetin most v Komárne:

Alžbetin most spája naše Slovensko s Maďarskom. Bol postavený v roku 1892. Po jeho prejdení sa tak budete nachádzať v maďarskom meste Komárom. A bod v ktorom prechádzate cez hranicu je na moste vyznačený tiež.

Alžbetin_most_v_komarne

Alžbetin most

Hradný vodojem

Ďalšou budovou, ktorú si môžete pozrieť je vodojem. Síce  sa do jeho vnútra dozaista nedostanete, no ide o skvost, ktorý len tak inde neuvidíte. Komárňanská veža je vysoká 28 m a bola postavená v roku 1902. Stavba pripomína vežu hradu a je umiestnená medzi bežnými bytovkami a ulicami. V jej okolí sa však nachádza menší park a tak bude dozaista spestrením pri prechádzke.

co_vidiet_v_Komárne_

Vodojem v Komárne

Trojičný stĺp

Podobne ako v Trnave, tak aj v Komárne otvára pešiu zónu Trojičný stĺp. Ten bol postavený v r.1715 a pripomína morovú epidémiu, ktorá zúrila v rokoch 1710-1711. Neďaleko stĺpu je umiestnená budova neorenesančnej Radnice.

co_vidiet_v_Komárne_morový_stlp

Trojičný stĺp

Podunajské múzeum

Budova Podunajského múzea pochádza z r.1913. Pôvodne kultúrny palác sa v súčasnosti využíva ako múzeum v ktorom vystavujú exponáty archeologickej, historickej a národopisnej povahy.

Komárno určite stojí za návštevu, aj keď jeho ulice zívali pri mojej návšteve prázdnotou.

co_vidiet_v_Komárne_Nadvorie_europy
co_vidiet_v_Komárne_Nadvorie_europy
co_vidiet_v_Komárne_Nadvorie_europy

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *