cerveny_kamen_hrad
Slovensko

Červený kameň či Bobrí hrad

Vedeli ste o tom, že tak ako aj Bojnický zámok, tak aj hrad Červený kameň má prvú nedeľu v mesiaci vstup zdarma? A nielen tieto, ale aj iné hrady, zámky či múzeá patriace pod „Slovenské národné múzeum„. Ja som sa tak minulý víkend rozhodla pre kratší výlet, a teda cesty #smelocestuj viedli na hrad Červený kameň, zvaný aj Bobrí hrad. Hrad Červený kameň je jedným z tých najzachovalejších na Slovensku, a tak sa nedočkáte žiadnej túry za zrúcaninou ale prechádzky pomedzi hradné múry ukrývajúce príbehy.

cerveny_kamen_hrad
Hrad Červený Kameň

Hrad je známy svojou filmovou históriou, keďže sa stal kulisou mnohých známejších i menej známych filmov. Na hrade boli z časti natáčané rozprávky, ktoré poznáme nielen na Slovensku. Patria k nim napríklad princezná Fantagiró, Dračie srdce, Cirka Panna. V roku 1982 sa podzemie západnej bašty blyslo aj vo filme Soľ nad zlato. Červený hrad bol tiež filmovou kulisou filmu Adrenalín: Predbehni smrť ale aj filmu Kull dobyvateľ.

Nádvorie_hradu_Červený_kameň

Dejiny Červeného kameňa sa začali písať ešte v 13. storočí. Postupne patrili medzi jeho majiteľov známe mená ako Matúš Čák Trenčiansky, Zápoľskí, Turzovci či uhorskí Pálfiovci. Ich posledný člen hrad opustil v roku 1945. Aj po týchto rodoch na hrade ostala najväčšia zbierka historického nábytku na Slovensku, ktoré napĺňa viac ako 30 miestnosti. Ide o nábytok z období od renesancie až po secesiu. A veru rôzneho nábytku, obrazov a miestností bolo na hrade toľko, že som sa nestihla nudiť.

kniznica_Hrad_cerveny_kamen_slovensko
Knižnica hradu Červený Kameň

MICHELANGELOVA MADONA JE AJ NA HRADE:

Múzeum sa ako jedno z 5 miest na Zemi môže pýšiť skvostom, bronzovým súsoším Madony s dieťaťom. To vzniklo na prelome 19. a 20. storočia a na hrade Červený kameň sa nachádza od roku 2014, kedy ho doviezli z kaplnky voderadského kaštieľa. Autorom originálnej sochy je taliansky umelec Michelangelo Buonarroti. Bronzový odliatok Michelangelovej Madony z Brúgg je replikou sochy z bieleho mramoru.

NAJVÄČŠIA MIESTNOSŤ V STREDNEJ EURÓPE:

Po bežnej prehliadke útrob hradu Červený kameň je k dispozícií aj prehliadka podzemia. Ide o unikátne pivnice s najväčšou miestnosťou v Strednej Európe, kde sa aj v súčasnosti konajú rôzne firemné reprezentačné podujatia. Pre predstavu, pivnice sú dlhé 75 m a vysoké až 9 m. K dispozícií bol aj drak, ktorý bol súčasťou výstavy drakov a drakobijcov.

Pivnice hradu Červený Kameň
Pivnice hradu Červený Kameň

PREHLIADKY A CENNÍK HRADU ČERVENÝ KAMEŇ:

Hrad ponúka tieto prehliadky so sprievodcom: 

  • Veľký okruh (75 minút), 
  • Malý okruh (60 minút) 
  • Detské prehliadky. 
  • Okrem prvej nedele v mesiaci sú však vstupy spoplatnené od (dospelí – 7/6 €, študenti – 3,5/3 €). 
  • Fotografovanie je spoplatnené sumou 2 €.
  • Tu sa nachádza aktuálny cenník.
hrad_Červený_kameň

SOKOLIARSKY DVOR „ASTUR“:

Súčasťou areálu je aj Sokoliarsky dvor “Astur”, kde sa počas sezóny a víkendov konajú ukážky dravcov. Ide o najväčšiu kolekciu dravých vtákov na Slovensku. Taktiež je v areáli miestna reštaurácia a bufet s občerstvením.

cerveny_kamen_hrad-7
cerveny_kamen_hrad

AKO SA DOSTAŤ K HRADU ČERVENÝ KAMEŇ?

Autom: K hradu vedie asfaltová cesta z obce Častá aj obce Píla, ku ktorým trafíte pomocou všadeprítomných informačných tabúľ. Priamo pred hradnými bránami sa nachádzajú 2 veľké bezplatné parkoviská. Následne sa dostanete k hradbám na nádvorie hradu. 

Autobusom: Zastávka SAD je priamo pri hrade. Ide o zastávku “Častá, Červený kameň”. Oveľa viac spojov chodí priamo cez obec Častá, tam je najbližšia zastávka k hradu “Základina”, od ktorej vás čaká asi 2 km dlhá prechádzka po mierne stúpajúcej asfaltke cez obec a les až k hradu.

cerveny_kamen_hrad

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *