Podbiel_skanzen_bobrova_rala
Slovensko

Bobrova Raľa v Podbieli

Nielen známy Vlkolínec alebo Čičmany majú svoju architektúru. Ďalšiu, podobnú dedinu som objavila v obci Podbiel. Podbiel je oravská obec, ktorá leží na starej kupeckej ceste, známej aj ako jantárová cesta, či stará soľná cesta. Ide o malebnú dedinku, ktorá má nielen bohatú históriu, ale aj zachovanú Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry Bobrova raľa. Roľa, kde sa zachoval komplex pôvodných drevených zrubových domov, postavených koncom 18. a začiatkom 19. storočia.

Podbiel_skanzen_bobrova_rala - kópia

Bobrova raľa pozostáva z domov postavených v radoch za sebou. A teda, má zachovanú tradičnú ulicovú zástavbu hospodárskych dvorov. Základom sú spoločné dvory, ktoré sú od seba vzdialené s takmer rovnakým odstupom. Domy smerujú k ceste a sú otvorené. Za domami sa zvyčajne nachádzali maštale, humná a drevárne. Domy boli prevažne zložené z pitvora, komory a izby.

Podbiel_skanzen_bobrova_rala - kópia

Konkrétnejšie ide o 64 dreveníc, dvoj a troj priestorových objektov ľudovej architektúry, ktoré majú šindľové strechy a svojráznu výzdobu. Zrubové neomietané domy stoja na kamenných podmurovkách, ktoré vyrovnávajú terén. Najstarším domom je dom č. 115, ktorý pochádza z roku 1833.

Vstup do domčekov však nie je možný, keďže väčšina z nich patrí do súkromného vlastníctva. Výnimkou sú domy, v ktorých si môžete prenajať ubytovanie.

Podbiel_skanzen_bobrova_rala - kópia

Podbiel bol pri objavovaní Oravy zaujímavým spestrením. Ak máte bližšie Čičmany či Vlkolínec, určite sa nezabudnite zastaviť aj v týchto obciach. Viac sa o nich môžete dočítať v minulých článkoch. Tak, smelo do cestovania a objavovania ďalších zákutí našej krásnej krajiny.

Podbiel_skanzen_bobrova_rala - kópia

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *