Bibury_england

Bibury – Najkrajšia dedinka Anglicka?

Na Slovensku máme krásne dedinky. Také, v ktorých sa cítite akoby zastal čas. Veď to viete aj vy. O niektorých som vám už písala: Čičmany, Vlkolínec, Podbiel či iné. No aj tie zahraničné, teda teraz anglické, majú niečo do seba. Napríklad Bibury. Tú označil anglický poét William Morris titulom “Najkrajšia dedina v Anglicku”. Myslíte že právom?

Anglicko_bibury

Ulica Arlington Row v Bibury

Ide o dedinku v anglickom meste Glocershire, ktorá leží na rieke Coln. Tá je prítokom Temži. Bibury je významnou architektonickou pamiatkovou rezerváciou, ktorá je zobrazená na vnútornej strane všetkých pasov Spojeného kráľovstva. Obec sa skladá z približne 40 domov a podnikov. Obec je ako celok zaujímavá, no najzaujímavejšou časťou je Arlington Row. Ide o rad kamenných domov pozdĺž rieky z roku 1380. Pôvodne šlo o domy slúžiace ako kláštorný obchod s vlnou. V 17. storočí boli prestavané na tkáčske domy. Ide o najčastejšie fotografovanú ulicu, ktorá sa používa aj na natáčanie filmov akými sú Stardust či Denník Bridget Jonesovej.

Bibury_england

A keďže ľudia majú radi klebety, tak na záver pripájam čerešničku na torte. Tak ako aj na mojej fotografií, tak určite aj na fotkách ostatných turistov padne do oka žlté auto, ktoré pri domčeku v známej uličke parkuje. Auto patrí 84. ročnému vdovcovi. Pán Peter Maddox si bez zlého úmyslu zadovážil auto, ktoré bolo žlté. To bolo tŕňom v oku domácich, ktorí mu ho zničili a spôsobili škodu vo výške 6 000 libier. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. 100 žltých áut sa zúčastnilo demonštrácie a prešlo cez mestečko, aby obyvateľom ukázali, že pán Maddox nie je jediný človek, ktorý má žlté auto. A video z toho, ako táto pekná myšlienka nakoniec vyzerala, si môžete pozrieť nižšie 🙂

Dychberúcou časťou obce bol miestny cintorín, Church of St. Mary. Zaujímavosťou kostola Panny Márie je okno z farebného skla, ktoré bolo uvedené vo vianočnej známke vydanej v roku 1992 kráľovskou poštou. Kostol je doplnený cintorínom s množstvom hrobiek a náhrobných kameňov.

Bibury_england

Kostol Church of St. Mary

Dali by ste sa nahovoriť na bývanie v takejto dedinke aj vy ? 🙂

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *