Venice_bazilika_san_giorgio_maggiore

Prečo navštíviť Benátky vo februári?

Pod maskou sa kráľ môže stať žobrákom a žobrák kráľom

Aj keď sa človeku v predstavách Benátky spájajú skôr s letným slnkom, vodou a oddychom na gondolách, existuje dôvod prečo je záživé navštíviť ich v zime. Teda v takej tej februárovej zime. Stojí za tým udalosť, ktorú každoročne navštívi viac ako 3 milióny ľudí, Benátsky karneval. Síce v minulosti neboli masky a kostými nijako zložité, dnes môžeme vidieť najrozmanitejšie zdobenie, materiály či farby. Každá z masiek nesie určitú symboliku a predstavuje konkrétnu postavu. A kedže tu máme už rok 2018 do začiatku karnevalu ostáva 25 dní. Tento rok karneval trvá od 27. januára do 13. februára s tým, že najzaujímavejší program sa odohráva práve cez víkendy. Hneď ten prvý sa na námestí sv. Marka, z najvyššej benátskej veže Kampanila San Marco, symbolicky spustí anjel. Následne sa tak otvorí dvojtýždňový maratón predstavení, divadiel, tanca a hudby.

Venice_mask-min

Tento karneval sa však nenesie v znamení karnevalových sprievodov, ale jeho dianie sa odohráva všade navôkol vás. Masky sa ladným krokom pohybujú po všetkých uličkách, je ich mnoho, sú krásne a pripravené zapózovať pred fotoaparátmi všetkých okoloidúcich. K tomu sa na každom kroku nachádzajú stánky s maskami, pomocou ktorých sa aj vy sami stanete súčasťou karnevalu, splyniete s davom a „uniknete“ z reality.

Venice_mask_carnival_2017-min
Venice_mask_carnival-2-min

Benátsky karneval patrí medzi najstaršie na svete. Bol obdobím zábavy pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom a dôležitú úlohu počas neho zohrávali masky, ktoré boli zárukou anonymity. So stratou anonymity sa tak ľudia mohli venovať neviazanej zábave a podporovať tak morálny úpadok benátskej spoločnosti.

benatsky_karneval_masky_2017

Aj ked v tomto období žijú Benátky karnevalom, celú atmosféru dotvára najmä ich samotne postavenie na vode, kanály, úzke uličky, pamiatky či malé námestia. Najznámejším je Piazza San Marco alebo Námestie svätého Marka so zvonicou sv. Marka. Tá je vysoká 98,6 metrov a slúži aj ako rozhľadňa pre turistov.

Ďalšími neprehliadnuteľnými pamiatkami je aj Dóžov palác či známy most Ponte di Rialto.

uzke_benatske_ulicky
namestie_san_marco_venice
trh_s_morskymi_plodmi_benatky
piazza_san_marco_benatky
ponte_di_rialto_most_benatky
trh_s_morskymi_plodmi_benatky
Benatske_ulicky_

Most nárekov – Ponte dei Sospiri

Most nárekov (Ponte dei Sospiri) spájal vypočúvaciu miestnosť v paláci s väzením. Okienka na moste slúžili na to, aby sa odsúdenci mohli poslednýkrát pozrieť na mesto a povzdychnúť si nad stratou slobody.

  • Legenda vraví, že ak sa zaľúbenci na gondole pod mostom pobozkajú, už ich nič nerozdelí.
most_narekov_benatky

Canal Grande

Canal Grande (Veľký kanál) je hlavným dopravným uzlom, ktorým prechádza väčšina lodí a gondol, kedže pretína mesto na dve polovice. Tento kanál je dlhý 4 km a aj napriek tomu ním prechádzajú len 4 mosty. Z nich je najkrajším a najznámejším práve most Ponte Rialto. 

K tomu v celých Benátkach neuvidíte ani jeden automobil, len vodné taxíky či gondoly, ktorých ceny nepotešia žiadneho turistu. Tie sú najvyššie v celej Európe. Benátky sú preto ideálnym miestom pre ľudí preferujúcich chôdzu.

benatky_mesto_

Murano a Burano

Na približne 3o minútovej ceste loďou so spiatočným lístkom v cene okolo 2O eur z Punta Sabbioni do Benátok si väčšina ľudí spraví zastávky aj na ostrove Muráno a Buráno.

Na ostrov Murano boli v minulosti presťahované kvôli bezpečnosti všetky sklárske dielne, z ktorých niektoré v súčastnosti fungujú ako galérie či obchody so suvenírmi z „muránskeho“ skla. Šťastlivcom cestujúcim výletnou loďou je poskytnutá aj ukážka výroby zo žeravej skloviny v roztopenej peci. Tak sa mi naskytol pohľad na tvorbu skleneného koníka. V minulosti bol práve tento ostrov akýmsi väzením sklárov, ktorí tu žili so svojimi rodinami a museli ustrážiť tajomstvo výroby slávnych zrkadiel.

Ostrov Burano je znova preslávený farebnými domčekmi a pravými čipkami. Za vznikom farebných domčekov na tomto rybárskom ostrove stoja samotní rybári, ktorým mali farby dopomôcť rozpoznať vlastný dom, keď sa opití vracali z rybačky. Obchodíky sú taktiež plné čipiek a handmade masiek.

burano_rybarska_dedina_taliansko
burano_farebne_domceky_taliansko
burano_farebne_domceky

Na záver už len pár fotiek navyše:

gondola_benatky_mesto
benatky
zapad_slnka_benatky
Benatsky_karneval_maska
benatska_maska_karneval_2017
benatsky_karneval_2017

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *