Amsterdam_mesto

Amsterdam, Volendam či Zaanse Schans

Zaanse Schans

Zaanse Schans je reštaurovaný historický skanzen zo 17 storočia ležiaci na predmestí mesta Zaandam. Disponuje veternými mlynmi, stodolami a typickými zeleno-bielymi drevenými domčekmi, ktoré slúžili ako dielne na výrobu syrov a drevákov.  Okrem toho, že si tu môžete kúpiť niekoľko druhov syrov, od domácich žien dostanete aj výklad a ochutnávku. Taktiež je k dispozícií prehliadka výroby holandských drevákov s možnosťou ich kúpy. Skanzen je od Amsterdamu vzdialený 20 km,  je otvorený denne od 10-17 hod., a nahádza sa v ňom aj múzeum pekárne, hodín, destilácie či viacero obchodíkov s rôznym tovarom a suvenírmi.

Vstup do skanzenu je zdarma, platí sa iba vstup ( 2-3 eur ) do jednotlivých sprístupnených mlynov. Viac informácií TU.

Okrem prehliadky mlynov si môžete dopriať aj vyhliadkovú plavbu loďou po rieke Zaan.

Zaujímavosti:

  • Inak tak ako aj v našich skanzemoch, tak aj v tomto sú mlyny pozbierané z rôznych kútov a pre verejnosť bol sprístupnený v roku 1960. Mlyny sú z celého Nizozemska a pre verejnosť sú aktuálne sprístupnené tri. Nesú aj zaujímavé mená ako: “Bezútešná smrť” (‚De Bleeke Dood‘) , “Bocian” (‚De Ooievaar‘) , “Hrdina Josuha” ( ‚De Held Jozua‘) nebo “Učiteľ” (‚Schoolmeester‘) . Práve Učiteľ je posledný mlyn na výrobu papiera na svete.
  • Všetky budovy sú postavené z dreva a nielen preto že bolo ľahko dostupným materiálom. Dôvodom bolo najmä to, že kameň je príliš tažký na rašelinové a mäkké pôdy.

 

The_zaanse_schans_
Syry_v_The_Zaanse_schans_
The_Zaanse_schans_
De_zaanse_schans_amsterdam
De_zaanse_schans_holandsko_vetrne_mlyny
De_zaanse_schans_holandsko_vetrne_mlyny

Volendam

Volendam je bývalá rybárska dedinka na brehu IJsselmeeru s jedinečnou atmosférou a množstvom kotviacich lodí v prístave. Nachádza sa 2o km od Amsterdamu. V minulosti tu ľudia nosili dobové kostýmy a hovorili vlastným jazykom, volendamštinou, ktorú používajú niektorí dodnes.

Volendam_Holandsko

Amsterdam

Aj ked tieto miesta boli krásne, hlavným dôvodom návštevy Holandska bol Amsterdam. Mestečko s viac kanálmi ako majú samotné Benátky, mesto v ktorom najviac kradnutou vecou sú bicykle či mesto s viac ako 2OO coffeshopmi na rozlohe 219 km2. Ale samozrejme aj mesto s typickými prívlastkami ako mesto tulipánov, marihuany, sexu, umenia… Amsterdam je ľahko rozlíšiteľný najmä svojou architektúrou. Môžeme tu vidieť mnoho dlhých ale za to úzkych domčekov, ktorých dôvodom vzniku bolo najmä zdaňovanie na základe prednej šírky, a tak si domáci ťahali stavby skôr do výšky. Kedže boli tieto stavby úzke a domy slúžili prv ako sklady, tak je väčšina z nich naklonená dopredu. Na najvyššom poschodí má taktiež umiestnenú kladku, pomocou ktorej sa dvíhal tovar či v dnešnej dobe nábytok hore.

Amsterdam_city
Cafe_in_the-waag_amsterdam
Amsterdam_budovy
Amsterdam_mesto
Amsterdam_mesto

Amsterdam má z každého rožku čo ponúknuť. Anonymitu v Červenej uličke, romantické prechádzky popri kanáloch, umelecké skvosty známych maliarov, vzdelávanie v múzeách, marihuanový závan na každom rohu či nebezpečenstvo v podobe náhliacich sa cyklistov.

Heineken Experience

Pre mňa bola zaujímavá návšteva pivovaru Heineken Experience, kde v cene 16 eur dostanete 1,5 hodinovú prednášku o výrobe piva s prehliadkou priestorov. Tá je ukončená 5D kinom, v ktorom zažijete celý proces výroby piva na vlastnej koži. V priestoroch je tiež možné zrelaxovať sa pri hraní hier či pozeraní videí. V závere dostane každý návštevník 2 žetóny, ktoré si vymení na bare za 2 menšie Heineken pivá. Viac informácií na: https://www.heineken.com/Heineken-Experience

Heineken_experience_museum-min
The_heineken_logo
Heineken_experience_amsterdam_
Heineken_museum_experience_amsterdam-min

Za kultúrou je možné sa vydať do viac ako 5o múzeií, ktoré sa v Amsterdame nachádzajú. Medzi nimi napríklad Dom Anny Frankovej s vnútornou virtuálnou prehliadkou domu a zápiskami z denníka, ktoré ilustrovali pravdivý príbeh z druhej svetovej vojny. Návšteva tohto múzeá je však natoľko vyhľadávaná, že je celkom nereálne prísť, postaviť sa do radu a vstúpiť v ten istý deň, kedže tam sú denne aj 200 m rady. Preto je výhodnješie zakúpiť si lístok online, za sumu 10 eur + 0,50 eur poplatok za rezerváciu. Nevýhodou však je, že lístky na 30 minútovú prehlaidku sú viazané presným dátumom a časom.

Ľahšie dostupné je napríklad Múzuem Diamantov (Diamond Museum), kde dostanete výklad o histórií diamantov, cenách či rozdieloch medzi originálom a fake-om. Cena vstupného sa pohybuje od 7,50-10 eur. Pokiaľ nieste nadšenci diamantov, táto prednáška nieje až tak úplne záživná. Avšak ak sa chcete dozvedieť čosi zo sveta diamantov lístky sú taktiež dostupné online TU.

Zastávkou snáď každého turistu je aj Ríšske múzeum (17,50 €) s priľahlým parkom „I am Amsterdam“. Známe je aj Van Goghovo múzeum (18 €) či Mestské múzeum (Stedelijk Museum, 17,50 €). 

Rembrand_museum_amsterdam
I_am_amsterdam_
Museum_anny_frankovej_amsterdam
Diamant_museum_amsterdam

Amsterdam Light Festival

Každoročne sa od konca novembra do začiatku januára každú noc koná aj Amsterdamský festival svetiel. Počas tohto obdobia je po zotmení rozsvietených po celom Amsterdame viac ako 4o veľkorozmerných inštalácií. Na tie sa môžete vybrať pozrieť pešo alebo si zaplatiť výlet lodou, ktorá vás dostane do ich tesnej blízkosti, niekedy aj priamo pod ne. Tohto roku je festival ešte dostupný do 21. januára.2018. Viac o festivale TU.

Light_festival_amsterdam_2017
Light_festival_amsterdam_2017

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *