budapešť

14 miest, ktoré by ste nemali pri návšteve Budapešti vynechať – časť 2.

Z minulého týždňa pokračujeme ďalšími 7/14 tipmi na budapeštianske atrakcie a miesta, ktoré netreba pri návšteve Budapešti vynechať. Tých prvých 7 si môžete obzrieť v tomto článku.

rybarska_basta_budapest

8. Rybárska bašta/Halászbástya

Rybárska bašta je okúzľujúca stavba z bieleho vápenca, ktorá je vďaka svojej architektúre neprehliadnuteľná. Ide o neorománsky komplex, ktorého výstavba siaha do nie až tak dávneho roku 1895-1902. V minulosti práve na tomto mieste sídlil rybársky trh. V súčasnosti je z rybárskej bašty nádherný výhľad na Dunaj, parlament ako aj na celú Peštiansku časť Budapešti. Inak, na vrchu bašty sa nachádza 7 vežičiek. Tie predstavujú 7 kmeňových vodcov, ktorí sa na tomto území v roku 895 usadili. Vyhliadka je dostupná 24 hodín denne.

rybarska_basta_budapest

9.Országház / Parlament

Najikonickejšou budovou, ktorá sa nachádza snáď na každej budapeštianskej fotografií, pohľadnici či sprievodcovi týmto mestom je budova Parlamentu. Tú je krásne vidieť cez deň a ešte krajšie rozsvietenú v noci. Taktiež je 3. najväčším parlamentom na svete hneď po tom argentínskom a britskom, ktorým vraj bola pri stavbe inšpirovaná. Najvyššia kupola parlamentu je vysoká 96 m čo zároveň symbolizuje rok 896, kedy prišli Maďari na dnešné územie. Vo vnútri sa nachádza okolo 691 miestností. Inak, hneď vedľa tejto budovy sú pri nábreží Dunaja umiestnené aj v prvom článku spomínané topánky na Dunaji.

parlament_budapest

10. Matthias Church / Mátyás templom

Uprostred nádvoria spomínanej Rybárskej bašty vyniká ďalšia krásna stavba. Ide o Matiášov kostol, ktorý je špecifický krásnymi ornamentami a rôznorodosťou farieb. Je pomenovaný podľa Mátyáša Korvína, podľa ktorého nesie meno aj 80 m vysoká veža.

matthias_church_budapest

Vstup do chrámu je osobitne spoplatnený

Vstup do chrámu:

Dospelý 1 800 Ft

Študent, dôchodca 1 200 Ft

Vstup do veže:

Dospelý 1 800 Ft

Študent, dôchodca 1 200 Ft

matthias_church_hungary

Hneď vedľa Rybárskej bašty a Matiášovho kostola sa nachádzajú aj stánky s občerstvením. Konkrétne mám na mysli langoše, ktoré by som v takom hojnom počte a práve v Budapešti určite nečakala. Vedeli ste o tom, že ich krajinou pôvodu je práve Maďarsko? :-O Ten pravý sa natiera kyslou smotanou a je posypaný syrom. Avšak, langoše sú v tomto meste ponúkané v rôznych kombináciách, či už ide o tie slané alebo sladké.

langos_budapest
langos_budapest

11. Széchenyiho reťazový most/ Lánchíd

Mosty síce nepatria medzi typické atrakcie, no pravdepodobne ho chtiac nechtiac dostanete na viacero fotiek z Budapešti. Ide o najslávnejší most, zo všetkých 8., ktoré sa v tomto meste nachádzajú. Bol postavený v rokoch 1839 – 49 a spája dve časti mesta Buda a Pešť. Zaujímavosťou je aj to, že sa všetky vzdialenosti v Budapešti merajú práve od tohto mosta, ktorý sa tak označuje ako kilometer 0.

retazovy_most_budinsky_hrad_budapest

12. Budínsky hrad/ Buda Castle

Budínsky hrad je vidieť už zďaleka, a to aj vďaka tomu, že sa nachádza pomerne vysoko, až 170 m nad Dunajom. Na jeho vrchol vedie lanovka, ktorá mieri hore a dole každých 10 minút. Jej cena je približne 3,5 €. Ak vašou túžbou nie je absolvovanie tejto cesty, tak si k vrcholu môžete vykročiť pešo. A nie je to vôbec nadlho. Počas cesty sa vám tak budú odkrývať krásy mesta postupne. Hrad je od roku 1987 súčasťou svetového dedičstva UNESCO. V jeho vnútri sa nachádza Historické múzeum BudapeštiMaďarská národná galéria.

lanovka_budatínsky_hrad_budapesť
lanovka_budatínsky_hrad_budapesť

13. Margitin ostrov / Margit sziget

Margitin ostrov je prístupný jedným z viacerých budapeštianskych mostov. Nachádza sa uprostred Dunaja a so svojou dĺžkou 2,5 km ponúka priestor na rôznorodú škálu aktivít. Na rozdiel od mesta plného turistov, tu tak panuje väčší kľud. Ponúka krásnu zeleň, je miestom na športové aktivity, ako aj miestom vhodným na romantické prechádzky. Taktiež sa tu nachádza stará vodárenská veža, ktorá je zapísaná do zoznamu svetových pamiatok UNESCO, ako aj nápis BUDAPEŠŤ spojený s malou ZOO či ruiny františkánskeho kostola.

margetin_ostrov_budapest_atrakcie

14.Tropicárium

Keďže táto návšteva Budapešti nebola úplne prvá, do pozornosti dávam aj Tropicárium. Vďaka nemu sa dostanete do 12 metrov dlhého tunela so žralokmi a rajami. Žraločie akvárium má objem až 1,4 miliónov litrov slanej vody, a tak v ňom žijú aj dvojmetroví žraloci. Taktiež ide o najväčšie morské akvárium v Strednej Európe. Akvárium sa nachádza v nákupnom centre Campona. Okrem spomínaných zvierat tu môžete nájsť aj aligátory, exotické plazy, obojživelníky, vtáci, najmenšie opice sveta (15-20 cm) či tisíce farebných druhov rýb.

Vstupné do Tropicária:

Dospelý 2 700 Ft

Dieťa 2 000 Ft

Zoo je otvorené denne od 10:00 – 20:00 s menšími výnimkami počas sviatkov. Otváracie hodiny nájdete TU.

Budapešť je vychýrená aj vďaka tomu, že je jediným hlavným mestom na svete, ktoré má okolo 100 termálnych prameňov a 12 liečivých kúpeľov.


Ako sa dostať do Budapešti zo Slovenska?

Ako študentka som využívala mnohé zľavy. Tie cestovateľké boli s ISICom oveľa výhodnejšie. To, že si po Slovensku jazdíme zadarmo vieme všetci, no keby že viem, že sa do Prahy dostanem aj za 3 € alebo do Budapešti spiatočne za 8,40 € tak som na cestách omnoho častejšie.

Z Bratislavy to máte do Štúrova za 1 € a lístok zo Štúrova do Budapešti českými dráhami za zvyšných 3,20 €. Samozrejme bez prestupu. Čo neznie vôbec tak zle, či áno?


Rezervuj si ubytovanie pomocou tohto odkazu a získaš 10 % z ceny ubytovania späť 🙂

Zľava 10 % z ceny ubytovania cez Booking.

My sme mali ubytovanie v hosteli Royal Rooms, ktorý síce vôbec nevyzeral ako na fotografiách, no aspoň sa nachádzal hneď pri Donáhy street. Aj napriek tomu, že prostredie nepôsobilo najlepšie, izba bola čistá, mala Wifi pripojenie a cena za noc/osobu vyšla len niečo málo cez 8 eur.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *