budapest
Maďarsko

14 miest, ktoré by ste nemali pri návšteve Budapešti vynechať – časť 1.

ČO VIDIEŤ V BUDAPEŠTI?

Budapešť som navštívila ešte počas strednej školy a zopakovala si to krátko pred ukončením tej vysokej. Svoje čaro má stále. Krásne pamiatky, moderné múzeá, turistické atrakcie či drobné detaily, ktoré ju dotvárajú do dokonalého mesta na túlanie sa. Na každom rohu vás tak čaká niečo nové. Ja som v nej zotrvala 3 dni a veru, vedela by som jej spoznávaniu venovať aj viac času. Orientácia v Budapešti bola jednoduchá, ceny viac ako prijateľné, a tak vám dnes prinášam prvých 7/14 budapeštianskych tipov, ktoré pri jej návšteve dozaista nemôžete vynechať.

1. VEĽKÁ SYNAGÓGA / DOHÁNY STREET SYNAGOGUE

Keďže sme bývali priamo v židovskej štvrti, prvé kroky viedli práve sem. Veľká synagóga je najväčšou synagógou v Európe 2. najväčšou synagógou na svete. (Pre zaujímavosť, najväčším židovským domom je Chrám Emanu-El v New Yorku). Do jej vnútra sa vojde až 3 000 ľudí, ktorým sa pošťastí aj sedieť. Zvyšných 2 000 si môže postáť. Bola postavená v rokoch 1854 – 1859.

Dohany_street_synagogue_Budapest
VEĽKÁ SYNAGÓGA / DOHÁNY STREET SYNAGOGUE

ZAUJÍMAVOSTI:

  • Kopula v tvare cibule s pozlátenou ozdobou je hlavným dôvodom, prečo stavba vyzerá tak orientálne. Neskôr sa ňou inšpirovali aj ďalšie synagógy. Aj iné detaily vyzdvihujú orientálno-byzantský (maursky) štýl ovplyvnený moslimskou architektúrou.
  • Celú budovu synagógy zdobia osemšpicaté hviezdy.

Za synagógou sa nachádza pamätník holokaustu v podobe tejto kovovej vŕby. Na jej vetvách sú zapísané mená zahynutých rodín, ktoré neprežili nacistické besnenie počas 2. svetovej vojny. Súčasťou vnútrajška je múzeum, cintorín či výnimočný orgán s 5 000 píšťalami.

zelezná_vrba_pamätnik_holokaustu_budapest
Pamätník holokaustu

VSTUPNÉ DO VEĽKEJ SYNAGÓGY:

Vnútro synagógy som vynechala, čo s odstupom času celkom ľutujem a tak aspoň podľa fotografií na internete usudzujem, žeby to celkom stálo za to.

Vstupné do synagógy je 16 € pre dospelých a 12 € pre študentov. Viac info o otváracích hodinách a rôznych iných vstupoch nájdete TU.

2. TOPÁNKY NA DUNAJI / SHOES ON THE DANUBE

Na nábreží Dunaja, neďaleko od budovy Parlamentu, Budapešť ponúka aj smutnú spomienku na obdobie počas 2. sv. vojny. Ide o pamätník holokaustu pozostávajúci zo 60 párov topánok. Tie pripomínajú židov, mužov i ženy, ktorých nacisti donútili vyzuť si topánky. Následne ich spolu zviazali a zastrelili prvého v rade. Jediným výstrelom v Dunaji následne popravili niekoľko obetí. Tak na jednej strane pochmúrnu atmosféru tohto miesta striedajú usmievaví turisti, ktorí topánky na Dunaji považujú za bežnú atrakciu.

shoes_on_Danube_Budapest
TOPÁNKY NA DUNAJI / SHOES ON THE DANUBE

3. HRAD VAJDAHUNYAD

Predtým ako som toto miesto navštívila, bolo na internete prirovnávané k Disney hradu. A veru s mojím outfitom, ala červená sukňa a tričko s bodkovaným detailom, ktoré sme si v nedávnom postupe vyrábali, som sa pomaly ako dieťa v Disney aj cítila. Hrad Vajdahunyad bol pôvodne postavený z dreva ako kulisa pri oslavách. Neskôr bol prestavaný a v súčasnosti je obklopený parkom s krásnym jazierkom, pri ktorom si mnohí aj v tomto období našli svoje lehátko a rozhodli sa relaxovať. „Internety“ taktiež vravia, že je spojením 3 stavebných prúdov: románskeho, gotického a renesančno-barokového. Blízke okolie hradu je voľne prístupné a nachádza sa hneď pri známom námestí hrdinov.

Hrad_Vajdahunyad_Budapest_atrakcia
HRAD VAJDAHUNYAD

4. BAZILIKA SV. ŠTEFANA

Bazilika_sv.Stefana_budapest
Interiér BAZILIKY SV. ŠTEFANA

Bazilika sv. Štefana je 3. najvyššou stavbou Maďarska, ktorá je zároveň tak obrovská, že zaberá skoro celú plochu námestia Szent István tér. Na jej výstavbe sa pracovalo 50 rokov. Do týchto tipov sa nedostala len preto, že je jednou z najznámejších turistických atrakcií ale aj preto, že sa výhľadom zhora môžete pokochať na celú Budapešť. Na jej vrchol vedie 364 schodov. Pre tých lenivejších 2 výťahy. S 360 stupňovým výhľadom z kupoly vysokej 96 metrov tak bude mať každý návštevník Budapešť ako na dlani.

budapest
Výhľad z BAZILIKY SV. ŠTEFANA

Vstup do baziliky je voľný, teda môžete prispievať dobrovoľnou čiastkou.

Vstup do kupoly je spoplatnení sumou do 2 €.

Bazilika_sv.Stefana_budapest
BAZILIKA SV. ŠTEFANA

5. GELARTO ROSA

Aby som nezabudla, priamo pri Bazilike sv. Štefana sa nachádza aj táto nielen na pohľad krásna, ale aj prekvapivo veľmi chutná zmrzlina. Zmrzlinu v tvare ruže si tak môžete nakombinovať podľa veľkosti (malá 2, stredná 3, veľká 4), podľa príchuti ale aj podľa farby. No nevyzerá chutne ?

Gelarto_rosa_zmrzlina_v_tvare_ruze_budapest
GELARTO ROSA

6. BUDAPEŠŤ EYE

Pre tento článok ako predposlednú Budapeštiansku atrakciu dávam do pozornosti Budapešť Eye. Pri smelom cestovaní pomaly zisťujem, že snáď už každé väčšie mesto má to svoje „EYE“. Kolotoč, ktorým sa snaží zlákať turistov. Pre mňa však ostane navždy tým pravým okom len to Londýnske. No ak by vás zlákalo, nachádza sa neďaleko spomínanej Baziliky sv. Štefana, na námestí Elizabeth Tér. Ruské kolo svojou veľkosťou extrémne neprekvapí, no vraj má 65 m, vďaka ktorým sa stalo najvyšším v pevninskej Európe. Jedna jazda trvá 10 minút a stojí okolo 9 €. Zvlášť by som však vyzdvihla park, v ktorom sa koleso nachádza. Pri peknom počasí tak bude plný hudobníkov, rekreačných športovcov, turistov či miestnych, relaxujúcich na trávniku.

Budapest_eye
BUDAPEŠŤ EYE

7. SZIMPLA KERT

Siedmym, zaujímavým, no pre mňa turisticky nie až tak známym miestom je ruin pub SZIMPLA KERT, ktorý sa taktiež nachádza v spomínanej židovskej štvrti. Ide o jedinečný trh stelesňujúci dokonalý chaos. Ten nastane, ak v starých, zničených priestoroch skombinujete neskombinovateľné až je to nakoniec pekne. Ono, pôvodne bolo toto miesto pre lokálnych ľudí, no ako to býva zvykom, už je z neho turistická atrakcia, ktorú až z 80% navštevujú práve turisti. Szimpla Kert je spojením trhu, baru, galérie a občas aj živej hudby.

Szimpla_kert_budapest
SZIMPLA KERT

AKO SA DOSTAŤ DO BUDAPEŠTI ZO SLOVENSKA ?

Ako študentka som využívala mnohé zľavy. Tie cestovateľké boli s ISICom oveľa výhodnejšie. To, že si po Slovensku jazdíme zadarmo vieme všetci, no kebyže viem, že sa do Prahy dostanem aj za 3 € alebo do Budapešti spiatočne za 8,40 € tak som na cestách omnoho častejšie.

Z Bratislavy to máte do Štúrova za 1 € a lístok zo Štúrova do Budapešti českými dráhami za zvyšných 3,20 €. Samozrejme bez prestupu. Čo neznie vôbec tak zle, či áno?

UBYTOVANIE V BUDAPEŠTI:

My sme mali ubytovanie v hosteli Royal Roomsktorý síce vôbec nevyzeral ako na fotografiách, no aspoň sa nachádzal hneď pri Donáhy street. Aj napriek tomu, že prosredie nepôsobilo najlepšie, izba bola čistá, mala Wifi pripojenie a cena za noc/osobu vyšla len niečo málo cez 8 eur.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *